AD_ATOPIC-DERMATITIS_WOMAN-HAIR_LARGE_2021

Zklidnění atopické dermatitidy na pokožce hlavy

Vy nebo vaše dítě trpíte atopickým ekzémem na pokožce hlavy. Výsledkem jsou červené skvrny, strupy (někdy i lupy) a velmi nepříjemné svědění. Jak se můžeme o tuto oslabenou pokožku hlavy lépe postarat? Připravili jsme pro vás praktický seznam, který vám pomůže osvojit si správné návyky. 

 • U kojenců a malých dětí (do 2 let věku) jde o běžný stav, který se podobá „seboroické dermatitidě“, kterou lze rozpoznat podle přítomnosti nažloutlých, mastných a poměrně silných šupin (nebo krust) na pokožce hlavy. Po 18 měsících až 2 letech věku tyto příznaky odeznívají. 
   
 • Tyto léze se mohou objevit i u dospělých, zejména pokud jsou atopickou dermatitidou postiženy i jiné části těla. V tomto případě vypadají jako „klasický“ ekzém, buď s výtoky, nebo suchý. 
   
 • Všimněte si, že dospívající mohou být postiženi specifickou „dermatitidou hlavy a krku“. 

Je seboroická dermatitida ekzém?

Protože seboroická dermatitida způsobuje bílé nebo žluté skvrny na pokožce hlavy (lupy u dospělých a mléčné krusty u kojenců) a někdy i svědění, bývá často zaměňována s ekzémem. Ačkoli jsou příznaky podobné, příčiny jsou zcela odlišné, protože zánět není způsoben alergickou reakcí jako kontaktní ekzém nebo genetickými faktory jako atopický ekzém. Příčinu této dermatitidy je stále obtížné určit, ale zdá se, že je částečně způsobena mikroskopickou houbou, která způsobuje zánět v oblastech těla, kde je produkce kožního mazu nejvyšší (včetně pokožky hlavy). 

 • Použijte lékařský přípravek na ekzém předepsaný dermatologem.
   
 • Alespoň jednou denně k tomu použijte emolienční přípravek pro péči o pleť. Jak? Naneste jej na pokožku hlavy jako masku, nechte působit přes noc a ráno ho pořádně opláchněte jemným šamponem.
   
 • Vyberte si jemný šampon vhodný pro suchou pokožku hlavy.
   
 • Sprchujte se vlažnou vodou a omezte dobu sprchování na 5 minut.
   
 • Vlasy vysušte ručníkem bez tření.
   
 • Vlasy jemně rozčesávejte kartáčem s měkkými štětinami a nepoužívejte hřeben.
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Atopická dermatitida se někdy vyskytuje na pokožce hlavy. Proto je důležité používat vhodný šampon v kombinaci s léčbou předepsanou dermatologem. Za tímto účelem zvolte jemný šampon, jehož složení minimalizuje riziko alergie.

Dr. Marco Ambonati, dermatolog

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Další informace

Další tipy pro atopickou pokožku
 

TĚLO A VLASY

EXOMEGA CONTROL

Zvláčňující mycí gel na tělo a vlasy

Tento zvláčňující mycí gel na tělo a vlasy jemně čistí (obličej, tělo, vlasy), zklidňuje a chrání suchou pokožku se sklonem k atopickému ekzému již od narození.

EXOMEGA CONTROL Zvláčňující mycí gel 2v1

EXOMEGA CONTROL
Zpět na začátek