Řekli jste křehká?

Křehká kůže je skutečností. Společnost A-Derma ji definovala: je to zranitelná kůže s oslabenou kožní bariérou. Nevyvážená kožní bariéra je propustnější, snadněji se stává citlivou, je podrážděná a může vést k diskomfortu, jak fyzickému, tak psychickému.

V závislosti na zdroji křehkosti existují 4 typy křehké kůže(1): fyziologicky křehká kůže, spojená s věkem (děti nebo senioři) nebo na základě výskytu (oční víčka, krk, dekolt nebo čelo), křehká kůže oslabená vnějšími (klima) nebo vnitřními (stres) faktory, latrogenní křehká kůže, oslabená farmakologickou nebo chirurgickou léčbou, a patologicky křehká kůže (atopická dermatitida, rosacea, akné, reaktivní kůže), kdy kůže vykazuje menší odolnost vůči agresivním vlivům. 

Tyto velmi podrobné znalosti o křehkosti pokožky umožňují společnosti A-DERMA poskytovat cílená řešení prostřednictvím produktů hygieny a péče přizpůsobených konkrétním potřebám jednotlivých typů pokožky.

(1) Stalder JF et al (2014) Křehkost epidermis a její důsledky v dermatologii. JEADV 28, (Suppl.4), (1-18). 

AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_SKIN-CONSULTATION-ARMS-HANDS_LARGE_2021

Mám křehkou kůži?

Vaše kůže je křehká, pokud jsou vám tyto příznaky povědomé: suchost, zarudnutí, viditelné olupování; pnutí, mravenčení, svědění, které je nepříjemné. Tyto projevy mohou být vyvolány dočasnými vnějšími faktory, jako je horko, chlad, znečištění, vítr nebo lékařské ošetření či zákroky, ale také kožními chorobami nebo vnitřními faktory, jako je stres.

Didier Coustou - dermatolog

Naši odborníci odpovídají na vaše otázky

Pokožka miminek není ještě dostatečně vyvinutá. Je tenčí a dehydratovanější, má neúplný hydrolipidický film a neutrální PH namísto kyselého, takže je zranitelnější a více propouští vnější agresory.

Tyto dvě věci jsou spolu neoddělitelně spjaty. Atopická dermatitida, běžně známá jako ekzém, je onemocnění spojené s genetickými faktory, které se vyznačuje křehkou kožní bariérou a poruchou imunity. Shodně s lékařskou definicí se tato „chronická a svědivá zánětlivá dermatóza“ pozná při fázi vzplanutí podle červených skvrn nepravidelných tvarů s malými mokvajícími puchýřky, které se vyvinou ve strupy, a také podle extrémní suchosti kůže doprovázené svěděním. Chronická atopická dermatitida se projevuje hlavně v dětství a ve většině případů ustupuje do 3 let, někdy však až po pubertě.

Akné je zdrojem dvojí křehkosti. Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění vlasového folikulu, které je kombinací hyperseborey (mastné pokožky), hyperkeratinizace (mikrocyst), namnožených bakterií a zánětu (červených a někdy hnisavých pupínků), což je příčinou vzniku akné a oslabení kožní bariéry. K tomu se přidává dráždivý a oslabující účinek dermatologické léčby. Na druhou stranu aknózní pleť vykazuje známky křehkosti: extrémní suchost, dehydratace, olupování, pálení a pnutí.

Vždy připraveni naslouchat

Abychom lépe porozuměli křehké pokožce a vyvinuli nejvhodnější dermatologické produkty, aktivně nasloucháme potřebám pacientů a spotřebitelů. Tomuto pojmu se říká orientace na pacienta a je základním konceptem, kterým se řídí všechny naše přístupy

Snášenlivost a účinnost jsou základem vývoje našich výrobků, ale mají smysl pouze tehdy, pokud nabízíme praktičnost a snadné použití, které vybízí k pravidelnému každodennímu používání. Klíč k úspěchu spočívá nejen v účinnosti přípravků, ale také v jejich pravidelné aplikaci. 

Zpět na začátek