AD_ATOPIC-SKIN_WOMAN-SCRATCHING-ITCHING-NECK_LARGE_2021
Obsah

Příčiny kontaktního ekzému

Máte nové náušnice? Používáte čisticí prostředky? Změnilo vaše dítě šampon? Kontaktní ekzém (nebo dermatitida) vzniká, jak název napovídá, kontaktem kůže s alergickou látkou. Dáme vám několik tipů, jak zjistit, co alergii způsobilo, ale neváhejte se poradit s dermatologem nebo alergologem, abyste se vyhnuli budoucím projevům alergie. 

Alergická kontaktní dermatitida v číslech

3 dny

než může dojít k jakékoli reakci*

15 dní

je průměrná doba trvání příznaků*

2

fáze: fáze zvýšené citlivosti a fáze objevení*

Kontaktní ekzém:
co je jeho příčinou ?

Jedná se o zánět kůže, která se setkala s alergenem. Po stanovení diagnózy (a vyloučení atopického ekzému jako příčiny příznaků, což je zcela jiný typ ekzému) je třeba určit původce. Použili jste vy nebo vaše dítě v poslední době nějaký lak na nehty, oblečení z nestandartního materiálu nebo parfém? Nebo jste se dotkli barvy či průmyslového oleje? Neváhejte si udělat seznam výrobků, které jste v poslední době používali, a podívejte se na zadní stranu výrobků, zda neobsahují možné alergeny. Některé materiály mohou způsobovat alergické reakce: kovy, plasty, sklolaminát nebo některá barviva. Proto je třeba určit i původce alergické reakce.

AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_CONSULTATION-DERMATOLOGIST-OFFICE-WOMEN_LARGE_2021 577x577
AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_SKIN-CONSULTATION-ARMS-HANDS_LARGE_2021 492x450

Kontaktní ekzém:
ne předvídatelná alergie

Aby toho nebylo málo, může se stát, že se náhle objeví alergie na výrobek nebo látku, kterou jste dříve snášeli dobře. Kontaktní ekzém se tedy může objevit při stém nebo tisícím kontaktu s alergenem, aniž by se předtím alergie objevila! Některé profese jsou však více vystaveny působení alergizujících chemických látek (stavebnictví, kadeřnictví nebo kosmetický průmysl), což zvyšuje pravděpodobnost, že se u nich jednoho dne objeví alergický kontaktní ekzém. Pokud se to týká i vás, je lepší nosit ochranné pomůcky nebo rukavice.

Alergický kontaktní ekzém:
„opožděný nástup“

Rány se objevují v průměru tři dny po kontaktu s alergeny. Tuto dobu lze prodloužit na 10 dní, pokud se jedná o první kontakt kůže s alergenem. Možnábudete muset zapátrat v paměti, abyste si vzpomněli, na co kůže reagovala přecitlivěle, což někdy ztěžuje identifikaci vyvolávajícího faktoru. 

AD_IRRITATIONS_WOMAN-EAR_LARGE_2021

Několik měsíců jsem používala nový, mírně agresivní čistící prostředek. Ruce jsem měla pokryté skvrnami. Chvíli mi trvalo, než jsem problém identifikovala. Ekzém jsem vyléčila, pak jsem začala nosit rukavice a změnila jsem čistící prostředky. A všechno je zase v pořádku!

Anne-Claire, 32 let.
Zpět na začátek