AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_CONSULTATION-DERMATOLOGIST-OFFICE-FATHER-AND-SON_LARGE_2021

Atopický ekzém: rozhovor s dítětem

Vaše dítě trpí atopickým ekzémem již od batolecího věku (nebo dokonce od velmi útlého věku). Tyto fáze vzplanutí ho pravidelně trápí ve dne i v noci! A bez ohledu na to, kolikrát mu říkáme, aby se neškrábalo, nemůže si pomoci (a my se mu nemůžeme divit). Toto svědění může ovlivnit soustředění ve škole, bránit jim večer usnout, a dokonce je v noci budit. A od určitého věku není vždy snadné se s červenými skvrnami a šupinkami vypořádat. Stručně řečeno, ekzém má významný dopad na kvalitu života vašeho dítěte. Abychom jim pomohli a uklidnili je, ať už jsou jakéhokoli věku, přinášíme několik tipů a dobrých návyků, které si mohou osvojit (a předat dál!).

 • Ujištění: mluvení je důležité pro uklidnění a snížení úzkosti a vaše něha a mazlení jim udělají dobře.
   
 • Vysvětlení: vysvětlete svému dítěti, že jeho kůže je křehká, a proto bolí. Ale společně budeme silnější, aby nás ta bolest trápila méně. 
   
 • Uklidnění: „Natřeme se krémem, bude to mnohem lepší! No ano, vidím, že ti to dělá dobře... Kouzelný chladicí trik, po kterém se přestaneš škrábat! “
 • Ujištění: Vysvětlete, že dodržováním hygienických návyků a rad pro každodenní péči (krátké koupele, krátké nehty a každodenní mazání krému) se snižuje škrábání a výskyt projevů bude méně častý!
   
 • Vysvětlení: atopický ekzém je onemocnění, při kterém je kůže křehká jako motýl nebo sněhová vločka. Když je například příliš horko nebo prašno, objeví se červené skvrny a pak se jako volání o pomoc dostaví nutkání silně se škrábat
   
 • Pohodlí: situaci příliš nedramatizujte a dejte najevo, že jste přesvědčeni o dobré budoucnosti. Děti mohou také nakreslit obrázek, který znázorňuje jejich pocity. 
   
 • A proč si (znovu) nepřečíst brožurky „Super noc Kamily“? Pomáhají vyjádřit ekzém slovy!
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Pro léčbu ekzému je nezbytné povídání mezi rodičemi a dětmi, které je utěší a řeší psychický dopad: tato výměna názorů je součástí léčebného procesu“.

Dr. Marco Ambonati, dermatolog

 • Ujištění: vaše dítě je stále „větší“ a je zvědavější: ve vysvětlování můžeme jít trochu houběji.
   
 • Vysvětlení: zřídkakdy to trvá celý život, obvykle se atopická dermatitida časem zlepší. A není nakažlivá: vaše dítě si může dál hrát s kamarády bez obav, že ji rozšíří.
   
 • Útěcha: v tomto věku jsme obzvláště citliví na to, co si o nás myslí ostatní; můžete dítěti připomenout, že není jediné, které to zažívá, že se to stává i jiným dětem a že není „jiné“. Uvědomte si jejich bolest a nepohodlí, je důležité, aby cítily, že jim rozumíte, a podpořte je tím, že jim nasloucháte. Nakonec je pochvalte za to, že si krém nanesly samy a jak jsou „dospělé“!
 • Ujištění: atopická dermatitida se časem zlepšuje. Dodržováním hygienických návyků a každodenních rad pro péči se snižuje riziko škrábání a výskyt projevů bude méně častý! A dobrá zpráva je, že ekzém není nakažlivý!
   
 • Vysvětlení: jedná se o stav, kdy kůže přestává dokonale plnit svou ochrannou funkci. Odpařuje se z ní příliš mnoho vody, takže se vysušuje a propouští více alergenů. Má zánětlivou reakci: červené skvrny a svědění. Mezi spouštěcí faktory patří drsné mycí přípravky, prach, vlna, některé potraviny, extrémní teploty, dlouhé a horké koupele... Jedná se o chronické onemocnění: může zmizet a znovu se objevit, ale v tomto věku by měly být projevy méně časté.
   
 • Ujištění: za každou cenu se vyhněte zlehčování situace; dospívající může mít pocit, že není brán vážně a že jsou jeho pocity zlehčovány.

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Další informace

Další tipy pro atopickou pokožku
 

Zpět na začátek