AD_ATOPIC-DERMATITIS_SOLAR-SPORT_LARGE_2021

Atopický ekzém a sport

Vy nebo vaše děti máte atopickou kůži: suchá kůže, červené skvrny a svědění jsou každodenní realitou. Tato situace vás může odradit od sportovních aktivit, protože vystavení slunci, chladu nebo pocení může příznaky zhoršit. Pokud si však osvojíte správné návyky, můžete si naplno užívat všech aktivit, abyste se cítili lépe a mysleli i na jiné věci, než je svědění! Zde je několik opatření, která je třeba dodržet, abyste mohli cvičit bez obav.

 • Snižte dráždivé účinky potu: pravidelně se osušte ručníkem (a ne tričkem, pokud se potíte), vždy bez tření.
   
 • Pijte hodně vody.
   
 • Pečlivě vybírejte oblečení: noste bavlněné oblečení, které je dostatečně volné, aby umožňovalo odvod potu, a pokud možno s vnějšími švy, aby nedocházelo k odírání kůže. Po každém cvičení oblečení vyperte, nepoužívejte změkčovadla.
   
 • Umyjte se bezprostředně cvičení: opláchněte se čistou vodou, abyste se vyhnuli dlouhodobému kontaktu s dráždivými látkami, jako jsou chlór nebo pot, a zvolte mycí přípravek bez mýdla s fyziologickým pH (ne ten který najdete v šatně!). Pokožku osušte a pokud je to možné, aplikujte na ni ihned po výlezu ze sprchy emolienční přípravek, abyste oslabenou pokožku zklidnili.
   
 • Chraňte se před sluncem i před „extrémními“ teplotami: atopickou pokožku je třeba chránit ještě více - každé dvě hodiny se namažte vhodným opalovacím krémem bez parfemace a noste čepici. Měli byste se také vyhnout intenzivním aktivitám při venkovních teplotách pod -5 °C nebo nad +30 °C (zejména v době největšího znečištění ovzduší způsobeného silnými alergeny), protože tyto teplotní rozdíly způsobují vysokou křehkost pokožky.
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Fyzické cvičení a sport jsou spojenci při léčbě kožních onemocnění díky svým pozitivním účinkům na duševní zdraví a pohodu, které pomáhají působit proti jednomu z faktorů, který projevy atopické dermatitidy zhoršuje: stresu.

Dr. Marco Ambonati, dermatolog

 • Před vstupem do vody naneste na všechna místa postižená ekzémem ochranný krém, který na pokožce vytvoří ochranný film, tzv. bariéru proti dráždivým látkám, jako jsou chlor nebo sůl.
   
 • Když vylezete z vody, krátce se opláchněte čistou vodou (stačí minutu) a poté se jemně osušte čistým ručníkem. Tip: sežeňte si ručník z mikrovlákna, který je jemnější pro citlivou pokožku (a rychleji schne!).

Je používání deodorantu při ekzému nevhodné?

Pot a deodorant mohou způsobit podráždění, zejména antiperspirační deodoranty, které obsahují hliníkové soli, které se pro citlivou pokožku nedoporučují. Proto je lepší se jim vyhnout, alespoň před cvičením. A pokud se vám zdá, že se bez deodorantu neobejdete, vyberte si deodorant bez alkoholu a bez parfemace a použijte ho po cvičení a sprchování.

DERMALIBOUR+ BARRIER

Ochranný krém

Tento ochranný krém poskytuje dlouhotrvající ochranu pokožce poškozené chlórem a solí nebo ochranu před podrážděním způsobeným pocením. Jeho textura s efektem „druhé kůže“ zanechává jemný ochranný film.

DERMALIBOUR+ Ochranný krém

DERMALIBOUR+ BARRIER
Zpět na začátek