AD_NUTRITION_WOMAN-APPLYING-CREAM-ARMS_LARGE_2021

Atopická dermatitida: jaké jsou možnosti léčby?

Léčba atopické dermatitidy nebo ekzému vyžaduje každodenní a neustálouhydratační péči (opravdovou každodenní rutinu!), aby se posílila kožní bariéra a zabránilo se tak dalšímu propuknutí ekzému. Naštěstí kromě každodenní péče o pokožku existuje i medikamentózní léčba, kterou konzultujte s vaším lékařem. Kortizon je nejznámější (a často nejúčinnější) léčbou, ale ke zklidnění zánětlivých projevů způsobených těžkým atopickým ekzémem může být zapotřebí i kombinace léků. Jaká protizánětlivá léčba je k dispozici? Jaká emolienční péče by měla být použita k doplnění lékařské péče? Pomůžeme vám najít řešení. 

 • Nejběžnější a nejúčinnější léčbou zůstává aplikace kortizonového krému (nebo dermokortikoidů): působí protizánětlivě, a proto pomáhá zmírnit zánět a svědění spojené s ekzémem. 
   
 • Dermokortikoidy jsou lékem: před jejich použitím vám musí lékař tuto léčbu předepsat. V závislosti na vašem věku nebo příslušné oblasti vám může navrhnout dermokortikoidy ve formě krému, masti, gelu nebo mléka.
   
 • Pokud dermokortikoidy selžou, může lékař v případě velmi rozsáhlého ekzému nebo při výskytu ekzému na nejcitlivějších místech, jako je obličej nebo oční víčka, zvolit lokální imunosupresiva nebo tablety (takrolimus). Další léčbou je fototerapie (léčba UV zářením). Ve všech případech je na lékaři, aby určil nejvhodnější léčbu. 
   
 • Aplikace dermokortikoidů k dlouhodobé léčbě atopického ekzému nestačí: je nezbytná každodenní péče emolienčními přípravky k obnově kožní bariéry.
   
 • Pro mytí zvolte vhodný sprchový olej nebo gel bez mýdla, který pokožku zklidní a zabrání jejímu vysušování, a poté na ni naneste zvolený emolienční přípravek, který ji hloubkově vyživí. 

Léčba kortizonem: můžete (stále) chodit na slunce?

Kortizon nebo dermokortikoidy jsou standardní léčbou ekzému a poskytují rychlou úlevu při projevech. Přestože ekzém v létě obvykle ustupuje v důsledku působení UV záření na kůži, může být nutné aplikovat dermokortikoidy i v létě. Nebojte se, jde to! Dermokortikoidy nereagují na slunce, ale vaše pokožka ano, proto se po aplikaci kortizonového krému nezapomeňte chránit před sluncem. 

 • Ve fázi klidu (mezi fázemi vzplanutí ekzému) je nezbytné každý den podniknout kroky ke snížení suchosti kůže a snížení rizika zánětu. Abychom dosáhli tohoto cíle, je potřeba si osvojit každodenní rutinu kombinující jemné mytí a emolienční péči o pokožku (a striktně ji dodržovat!). 
   
 • Do sprchy nebo koupele vybírejte gely a dermokosmetické oleje speciálně vyvinuté tak, aby minimalizovaly riziko alergických reakcí (bez mýdla, s pH nižším než 5,5). Obnovují lipidy a mají protizánětlivý účinek, což je ideální pro přípravu a maximalizaci účinku zvláčňujících produktů péče o pleť. 
   
 • Po osprchování naneste na pokožku emolienční přípravek podle vlastního výběru (balzám, krém, mléko atd.). Tip: nejprve přípravek zahřejte mezi dlaněmi a poté jej jemnými tahy bez tření naneste na ještě mírně vlhkou pokožku. A pokud se vaše pokožka necítí dostatečně pružná nebo zklidněná, klidně naneste další vrstvu!
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Kortikosteroidů aplikovaných na kůži (dermokortikoidy) se nemusíte obávat: nemají vedlejší účinky, které jsou někdy spojeny s perorálními kortikosteroidy. Je důležité dodržovat lékařský předpis, co do množství aplikované látky, rychlosti aplikace a doby trvání léčby

Dr. Marco Ambonati, dermatolog

EXOMEGA CONTROL

EXOMEGA CONTROL je řada péče o pokožku, která dokonale splňuje potřeby suché pokožky se sklonem k atopickému ekzému pro celou rodinu, a to díky svým protisvědivým účinkům a složení, které lze používat již od narození.

Zpět na začátek