AD_ATOPIE_CHILD-SCRATCHING-ARM_LARGE_2021

Atopický ekzém: zmírnění svědění

„Když ono to tak moc svědí! Ne! Neškrábej se!“ Je vám tento rozhovor povědomý? Možná jste to zažili se svými dětmi... nebo sami se sebou. Přestože škrábání přináší okamžitou úlevu, zvyšuje svědění, protože zhoršuje červené skvrny a podráždění, nemluvě o riziku infekce, pokud jsou ruce nebo nehty špinavé. Jaká tedy existují řešení proti svědění? Podělíme se s vámi o několik tipů schválených odborníky (a rodiči!).

 • Každý den nanášejte na postižená místa předepsané léčebné přípravky nebo emolienční přípravky pečující o pokožku. Pro trvalou úlevu je nezbytné každodenní péči o pokožku dodržovat. 
   
 • Vyberte si velmi jemný zvláčňující mycí přípravek bez mýdla, který respektuje pH a ochrannou bariéru pokožky (váš štít proti agresivním vlivům).
   
 • Koupel nebo sprchování omezte na pět minut ve vlažné vodě (maximálně 35 °C).
   
 • Po výstupu ze sprchy nebo po umytí rukou se osušte jemnými doteky, ne třením.
   
 • Dávejte přednost volnému oblečení, abyste omezili dření kůže.
   
 • Předcházejte alergizujícímu kontaktu s roztoči používáním potahu matrace proti roztočům a zbavte se koberců.
   
 • V noci se příliš nepřikrývejte a udržujte pokojovou teplotu mezi 18 a 20°C

Jak sloučit ochranné návyky s atopickým ekzémem, aby se jimi nezhoršoval?

Nadměrné mytí rukou horkou vodou a mýdlem narušuje kožní bariéru a zvyšuje její citlivost na alergeny a dráždivé látky. Tím vznikají červené skvrny a svědění...
Tipy, jak si chránit ruce: 
 

 • Pokud jde o desinfekci rukou, raději volte hydroalkoholové gely než vodné roztoky, které jsou tekutější, ale více dráždí. 
   
 • Pokud je jedinou možností mytí vodou, preferujte čistící olej. 
 • Chlad je velmi uklidňující a působí jako anestetikum: pro intenzivnější zklidnění při aplikaci nechte emolienční krém v ledničce nebo na postižené místo přiložte pytlík mraženého hrášku. Abyste se vyhnuli popálení mrazem, nenechávejte ho působit příliš dlouho, nebo ho nejprve zabalte do látky.
   
 • Zaměstnejte své ruce například antistresovým míčkem nebo, ještě lépe, poškrábejte něco jiného, například suchý zip na oděvu nebo na plyšovém zvířátku pro nejmenší.
   
 • Zaměstnejte svou mysl, abyste odvedli pozornost od svědění: malá relaxace nebo cvičení, ponořte se do své oblíbené hudby, nebo i vyhledejte pomoc relaxačního terapeuta, pokud máte časté projevy.
   
 • Zastřihujte nehty sobě nebo svému dítěti nakrátko nebo je dobře zapilujte, abyste ještě více nepoškodili již tak velmi křehkou kůži.
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Abyste zmírnili propuknutí ekzému a učinili ho snesitelnějším, je nezbytné, abyste se neškrábali. V ideálním případě byste se měli rozptýlit nebo vyzkoušet relaxační metodu, například meditaci. Jedním z triků je mít v kapse malý plochý kamínek, kterým si můžete přejíždět po kůži, když vás příliš svědí. Chlad kamene a jemná masáž oblasti jsou způsobem, jak oklamat pocity svědění, aniž byste si ublížili, ať už jste malí nebo velcí. Jiní dávají přednost přiložení chladivého obkladu nebo čisté žínky. Dávejte však pozor, abyste nepoužili kostku ledu, protože ta může pokožku popálit.

Dr. Marco Ambonati, dermatolog

EXOMEGA CONTROL

EXOMEGA CONTROL je řada péče o pokožku, která dokonale splňuje potřeby suché pokožky se sklonem k atopickému ekzému pro celou rodinu, a to díky svým protisvědivým účinkům a složení, které lze používat již od narození. 

EXOMEGA CONTROL
Zpět na začátek