AD_IRRITATIONS_CHILD-IRRITATED-CHEEK-CREAM_LARGE_2021

Zklidnění atopické dermatitidy na obličeji

Atopická dermatitida, známá také jako „atopický ekzém“, je chronická zánětlivá dermatóza (kožní onemocnění), během které se střídají období vzplanutí a období klidu. Vychází z genetické predispozice a postihuje především děti, ale někdy přetrvává i v dospělosti. Na obličeji se atopická dermatitida často vyskytuje v záhybech: za uchem nebo na očních víčkách. Pro vás, vaše dítě nebo vaše miminko: čeho byste se měli vyvarovat, abyste lépe zvládli atopický ekzém na obličeji? Správný „recept“ zahrnuje ošetření i zklidnění pokožky. Všechny naše rady najdete v tomto praktickém seznamu.

  • Na obličeji se atopická dermatitida často rozvíjí na očních víčkách, kde je kůže tenká, snadno se vysušuje a má „prohlubně“, které podporují ukládání alergenů a vznik podráždění. 
     
  • Červené, nepravidelně tvarované skvrny, které se pokryjí malými, svědivými puchýřky s výtokem. 
     
  • V současné době je postiženo 20 % dětí, u nichž příznaky začínají v prvních třech měsících života, a 2 až 3 % dospělých.

Proč byste se měli vyhnout používání vatových tamponů na čištění obličeje?

I když se zdají být měkké, je třeba se vyhnout tření bavlny o citlivou pokožku. Pro odstranění make-upu a vyčištění obličeje (nebo obličeje vašeho dítěte) zvolte krouživou masáž prsty s použitím přípravku vhodného pro atopickou pleť, poté obličej opláchněte vlažnou vodou a osušte ho ručníkem. 

  • K nalezení vhodné léčby je nutná lékařská konzultace. Poté každý den předepsanou léčbu dodržujte. 
     
  • Jednou nebo dvakrát denně naneste na suché oblasti obličeje emolienční přípravek, který posílí kožní bariéru, zmírní pocit svědění spojený se suchou pokožkou a sníží četnost vzplanutí.
     
  • Používejte kombinaci zvláčňujícího mycího přípravku a emolienčního balzámu, krému nebo mléka.
     
  • Vyberte si velmi jemný mycí přípravek bez mýdla a oplachujte jej teplou vodou. A nezapomeňte osušovat pokožku jemnými doteky - nikdy netřete! 
     
  • U dospělých se vyvarujte použití „klasických“ přípravků, které pleť ucpávají a brání jí v dýchání, nebo přípravků obsahujících látky, které jsou agresivní vůči křehké pleti. Volte lékařské, hypoalergenní a nekomedogenní make-upy (lze sehnat v lékárnách) a používejte podkladový krém lehkého typu.
     
  • Pokud se objeví svědění, zvolte raději chlad (místo škrábání se!) Na postižená místa přiložte ledový obklad nebo kostky ledu (v čisté utěrce). Další tipy, jak zmírnit svědění, najdete na webu
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Obličej je velmi odkrytou částí těla (vítr, změny teploty, slunce atd.), a proto je náchylnější k nepříjemným pocitům. Neváhejte během dne opakovaně nanést emolienční krém nebo balzám na rty. Nezapomínejte se také chránit před sluncem.

Dr. Marco Ambonati, dermatolog

Zpět na začátek