AD_NUTRITION_MATURE-SKIN-WOMAN_LARGE_2021
Obsah

Jaké jsou účinky slunce na pokožku?

Ve dvaceti letech se pokožka opaluje a zdá se, že slunce nemá vliv na mladistvost naší pleti. Ve 30 letech se objevují první vrásky způsobené sluncem a ve 40 letech se po vystavení UV záření objevují tmavé skvrny. Samozřejmě se na tom podílí přirozené stárnutí kůže, ale ne výhradně. Působení slunce tento jev spíše urychluje. Jak? Vše vysvětlíme.

UV paprsky způsobují v jádru buněk nepořádek

Téměř 90 % UVB a 80 % UVA záření je přirozeně blokováno kůží, ale zbývající procento proniká do naší pokožky více či méně hluboko v závislosti na člověku. Když se ultrafialové záření dostane do buněk, způsobuje oxidační stres způsobený volnými radikály. Za normálních okolností je tento oxidační stres korigován přirozenými regulačními mechanismy. S přibývajícím věkem a při dlouhodobém vystavení UV a zejména UVA záření je však tento mechanismus přetížen a volných radikálů přibývá.
Přímým důsledkem tohoto oxidačního stresu je změna zdravotního stavu buněk. Například UVA paprsky mohou narušit správné dělení buněk, a tím snížit přirozenou schopnost obnovy kůže. Stejně tak mohou poškodit některé buněčné proteiny, které se pak stávají pro buňku toxickými. Za normálních okolností jsou tyto toxiny přirozeně vylučovány buňkami, ale působením UVA se tento metabolismus opět mění a selhává.
Oxidační stres tak vede k degradaci elastinu a kolagenu, což má za následek ochabnutí kůže, ztrátu pružnosti a pevnosti a narušení melanocytů. 

Poznámka: u lidí se světlou kůží, která je méně odolná vůči UV záření, se sluneční záření projeví zpravidla dříve.

Jaké jsou příznaky stárnutí pleti?

Skvrny, vrásky... nevyhnutelné známky stárnutí pleti

Výskyt tmavých skvrn

 Stárnutí pleti má za následek výskyt skvrn, které tam dříve nebyly. Tyto příznaky jsou viditelné zejména na odkrytých místech, jako je obličej, ruce nebo oblast hrudníku. Nejčastější jsou pigmentové skvrny (hyperpigmentace) různého stupně tmavosti. Přestože se mohou objevit v jakémkoli věku, nejsou zdraví nebezpečné. Odrážejí pouze dysfunkci melanocytů, buněk, které pigmentují kůži. Tato dysfunkce se projevuje i obráceně, a to výskytem bílých skvrn (hypopigmentace) na kůži.

Proč slunce zvyšuje výskyt vrásek?

K dalším známkám světelného stárnutí patří více či méně výrazné vrásky, které jsou důsledkem ztráty tónu, pružnosti a pevnosti pokožky, ale také její suchosti. Nezapomeňte, že přílišné vystavení UV záření všechny tyto příznaky urychluje.

Zdravý životní styl pro lepší prevenci

Zázračný lék neexistuje, ale zdravý a zodpovědný životní styl je důležitým spojencem při ochraně pokožky, její odolnosti vůči slunečnímu záření a její mladistvosti. Jinými slovy, neváhejte: 

  • Kdykoli vyjdete na slunce, použijte vhodnou ochranu proti slunci.
     
  • Jezte zdravou a vyváženou stravu, pokud možno bohatou na antioxidanty.
     
  • Vyvarujte se zatěžování pokožky dalšími škodlivými faktory, jako je kouření nebo alkohol.
     
  • Večer si pleť dobře vyčistěte a hydratujte: abyste se pokusili oddálit stárnutí pleti, je třeba ji dobře vyčistit a správně hydratovat.

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Další informace

Další rady pro pokožku citlivou na slunce
 

AD_WEBSITE_ PDP_OAT_BLOC_2021 577x577 bloc avoine

Oves Rhealba®: jedinečný

Oves Rhealba®, náš poklad pěstovaný v ekologickém zemědělství, je rostlinná aktivní látka s obnovujícími, zklidňujícími a regeneračními dermatologickými vlastnostmi, která je obsažena ve všech našich výrobcích.

OVES RHEALBA® 

Zpět na začátek