AD_ATOPIC-SKIN_WOMAN-SCRATCHING-ITCHING-NECK_LARGE_2021
Obsah

Když to svědí: suchá kůže a ekzém

Proč to svědí?

Když obsah vody v epidermis (vrchní vrstvě kůže) klesne pod normální úroveň, kůže se stává dehydratovanou a křehkou a objevují se první (nepříjemné!) příznaky suché kůže. Xeróza (jak se toto kožní onemocnění nazývá) má za následek tenkou, šupinatou kůži. Proto se často používá termín krokodýlí kůže. Často cítíte napětí, kůže ztrácí pružnost a začíná svědit...

Pokud je suchost a svědění intenzivnější a pravidelnější a objevují se červené skvrny, může se jednat o ekzém (nebo atopickou dermatitidu), chronické onemocnění, které postihuje především děti, ale trápí i mnoho dospělých. Pokud se tyto příznaky vyskytují spíše příležitostně, jedná se pravděpodobně o kontaktní ekzém - jednorázovou alergii způsobenou dráždivým přípravkem.

Svědění mohou způsobovat i některé další faktory (stres, jizvy nebo bodnutí hmyzem). Ve všech případech existují řešení, jak tyto příznaky zmírnit a zabránit jejich projevům. Postupujte podle návodu!

Atopická dermatitida

Atopická dermatitida (neboli ekzém), která je často genetického původu, má střídavé projevy zánětlivých vzplanutí a období klidu. Co ji způsobuje? Dysfunkce kůže (kožní bariéry), která vede k suché kůži (xeróze) a zánětu (červené fleky). Tato méně chráněná pokožka je citlivější na okolní prostředí. Chcete-li se o tomto onemocnění dozvědět více, zjistit, jak pečovat o svou pokožku a lépe se s atopií vyrovnat, podívejte se sem!

ATOPICKÁ DERMATIDA

Kontaktní ekzém

Tento ekzém je vyvolán kontaktem kůže s dráždivými látkami (nikl ve špercích a doplňcích, čistící prostředky, latexové rukavice, barviva atd.). Tento typ dermatitidy (nebo ekzému) se příležitostně vyskytuje při kontaktu kůže s dráždivou látkou: váš dermatolog může provést testy, aby zjistil, co ji způsobilo. Chcete se dozvědět více o příčinách, postižených oblastech a o tom, jak je lépe zvládnout? Řekneme vám všechno. 

KONTAKTNÍ EKZÉM

Nejčastějšími příznaky jsou svědění, pnutí, pálení a výskyt šupin(tj. odlupování nebo loupání kůže), které způsobují každodenní nepohodlí. Vaše kůže vypadá jako „krokodýlí kůže“. To ve skutečnosti souvisí s poškozením kožní bariéry. Tato suchost může být spojená také s užíváním léků nebo jednoduše s věkem. Naši odborníci vám pomohou zjistit, jak pečovat o velmi suchou pokožku, jak ji hydratovat a vyživovat. 

XERÓZA

Svědění kůže může být také způsobeno chladným nebo horkým počasím, těhotenstvím, hmyzím bodnutím nebo léky... pokud není zapříčiněno stresem. Zhodnotíme tyto další příčiny. 

JINÁ SVĚDĚNÍ

Zpět na začátek