AD_ATOPIC-DERMATITIS_BLACK-MOTHER-AND-DAUGTHER_LARGE_2021
Obsah

Atopická dermatitida u kojenců a dětí

Má vaše dítě červené skvrny, strupy a silné nutkání se škrábat? Pravděpodobně se jedná o atopickou dermatitidu, tj. zánět způsobený narušenou kožní bariérou, a tedy kůži méně schopnou bránit se vnějším agresivním vlivům. Pro jistotu je nejlepší poradit se s lékařem, který v případě potřeby provede testy. A aby se vám s těmito příznaky lépe žilo (zejména v noci, kdy je svědění intenzivnější), podělí se s vámi naši odborníci o své rady. 

Atopický ekzém u dětí v číslech

1/10

dětí je postiženo tímto onemocněním ¹

60%

případů, kdy se onemocnění objeví před dosažením 1 roku²

7 let

průměrný věk, kdy stav vymizí ¹

více než 50%

pacientů má rodiče s tímto onemocněním ¹

¹ Webové stránky www.inserm.fr 

² Kay J, Gawkrodger DJ, Mortimer MJ, Jaron AG. Prevalence dětského atopického ekzému v běžné populaci. J Am Acad Dermatol 1994;30:35-9

Jaké jsou příznaky atopické dermatitidy
u dětí?

Atopický ekzém u kojenců a dětí je nepříjemný, ale bphužel se vyskytuje často: jedná se o nejčastější kožní onemocnění u dětí. Jeho příznaky: červené skvrny, suchost kůže a svědění, které děti těžko snášejí. Příčina? Dysfunkce kůže (přesněji kožní bariéry), která vede k suché kůži (tzv. xeróze) a zánětu (proto ty červené skvrny). Méně chráněná pokožka je citlivější na okolní prostředí a podle toho i reaguje.

AD_ATOPIE_CHILD-SCRATCHING-ARM_LARGE_2021

Postupem času jsem se naučil předvídat propuknutí nemoci a pomáhat svému dítěti lépe spát.

Thomas, otec Thea, 18 měsíců
AD_ATOPIC-DERMATITIS_BABY_LARGE_2021 492x492

Proč má moje miminko
atopickou dermatitidu?  

Toto onemocnění nebylo doposud plně vysvětleno. Příčiny atopické dermatitidy jsou genetické, dědičné a environmentální. Co už víme: více než polovina dětí s atopickou kůží má rodiče, kteří ji mají také. Bylo však zjištěno, že atopie se stále více rozvíjí v průmyslových zemích, pravděpodobně v důsledku změny životního prostředí (nadměrné mytí kůže, znečištění atd.).

Oblasti zasažené atopickým ekzémem
u kojenců a dětí

U dětí a kojenců se léze (nebo skvrny) nacházejí především na obličeji (tváře, pod a za ušima), krku a končetinách. Může být postižen i trup. Oblast plenek je naštěstí obvykle ušetřena. U dětí lze léze pozorovat zejména v záhybech (krk, lokty, kolena) a na končetinách (ruce, zápěstí, kotníky).

AD_IRRITATIONS_BABY-IRRITATED-RED-CHEEKS_LARGE_2021
AD_ATOPIC-DERMATITIS_MOTHER-AND-SON-BACK-ITCHING_LARGE_2021

Zmírnění svědění
během projevů

Chcete-li svému dítěti pomoci, je správné léčit kůži jak ve fázi vzplanutí, tak ve fázi klidu. Během projevu nemoci je důležité každý den aplikovat léčbu doporučenou dermatologem, včetně dermokortikoidů, a zvolit specifický mycí a emolienční přípravek pro atopickou pokožku u dětí. 

Péče o atopickou pokožku
mezi jednotlivými vzplanutími 

I když se zrovna nejste ve fázi projevu, musíte pokračovat v každodenní aplikaci emolienčního přípravku pro péči o pokožku a zároveň používat vhodný mycí přípravek ve vaně nebo ve sprše. Kůže vždy potřebuje pomoc a s vaší pomocí můžete další projev nemoci oddálit. Při nanášení emolienčního přípravku se ujistěte, že je pokožka čistá, a před rovnoměrným nanesením na tělo jej zahřejte mezi dlaněmi a velmi jemně vmasírujte.
Péče o atopickou pokožku kojenců a dětí 

AD_BABY_FIRST-CARE-LAYING-DOWN_LARGE_2021
AD_ATOPIC-DERMATITIS_MOTHER-AND-DAUGTHER_LARGE_2021

Děti:
mluvit o atopické dermatitidě je potřeba!

Období projevů často vedou k poruchám spánku, snížené koncentraci ve škole, zkrátka ke skutečné změně kvality života nejen dítěte, ale i celé rodiny. Proto může být velmi užitečné o tomto onemocnění a nepříjemných pocitech, které způsobuje, mluvit, abychom dali najevo, že jej bereme v potaz, aniž by se problém bagatelizoval nebo dramatizoval. 

Hledání správných slov k podpoření dítěte 

Zpět na začátek