AD_ATOPIC-DERMATITIS_CHILDREN_LARGE_2021
Obsah

Oblasti nejčastěji postižené atopickým ekzémem

Au, to svědí! Obličej, loketní jamky, zadní strana kolen, ruce nebo kotníky: atopická dermatitida postihuje různé oblasti v závislosti na věku, ale všechny mají jedno společné: suchou kůži, červené skvrny a velmi nepříjemné svědění.

Ve fázi vzplanutí jsou příznaky červené skvrny, svědění, výtok, hrubá kůže a škrábance. Ve fázi klidu zůstává kůže výrazně suchá. Oblasti postižené atopickou dermatitidou se liší podle věku, závažnosti a doby vyšetření, v závislosti na tom, zda u vás dochází k projevu nemoci nebo jste ve fázi klidu. Podle tohoto průvodce zjistíte, které oblasti jsou nejčastěji postiženy.

Gaspard má často projevy na obličeji, které mohou být velmi rozsáhlé, zejména proto, že tato oblast není chráněná a má tendenci se škrábat. Proto se snažím dvakrát denně aplikovat přípravek na zklidnění svědění.

Céline, matka 2letého Gasparda.

Oblasti postižené atopickým ekzémem u kojenců

U vašeho dítěte se skvrny nacházejí především na obličeji (tváře, za a pod ušima), krku a končetinách. Trup může být také postižen, ale oblast hýždí je obvykle ušetřena. Výsledkem je suchá pokožka, neustálé záněty... a vaše děťátko může mít problémy s klidným spánkem. 

AD_BABY_FIRST-CARE-LAYING-DOWN_LARGE_2021 473x473 crop
AD_IRRITATIONS_CHILD-IRRITATED-CHEEK-CREAM_LARGE_2021 473x473

Oblasti postižené atopickým ekzémem
u dětí

Od 2 až 3 let věku se atopický ekzém lokalizuje: pozorujeme výtokové rány, pak strupy a hrubou kůži (zhrubnutí kůže do tmavě růžových, pak hnědých skvrn, nepravidelně protkaných hlubokými rýhami). Nejčastěji se objevují na těle v záhybech (krk, lokty, kolena) a na končetinách (ruce, zápěstí, kotníky). Výsledkem je velké nepohodlí ve dne i v noci a neustálá touha se škrábat...

Oblasti postižené atopickým ekzémem
u dospělých

U dospělých se objevují tři hlavní jevy: hrubost kůže (kůže zhrubne a vytvoří se na ní tvrdší a tmavší skvrny, které jsou mírně pruhované), intenzivní pruritus (svědění) a xeróza (neboli suchost kůže). Atopická dermatitida vzniká na těle v ohybových záhybech, na zápěstích, kotnících a na obličeji a očních víčkách. Postižena může být také hlava, pokožka hlavy, krk, horní část trupu a ramena. K celkovému diskomfortu se často přidává i estetické nepohodlí. 

AD_IRRITATIONS_WOMAN-NECK_LARGE_2021 473x473

Atopická dermatitida: jaké jsou možnosti léčby? 

Bez ohledu na věk a postižené oblasti spočívá léčba v použití dermokortikoidů, a to pouze na léze atopického ekzému. Velmi důležitá je také aplikace emolienčního přípravku na celé tělo. Ve fázi vzplanutí nemoci jsou účinné lokální kortikosteroidy, které působí silně protizánětlivě.

Kortizon lze aplikovat na kůži ve formě krémů, mastí, gelů nebo pleťových vod. Ve fázi propuknutí nemoci je nutné každý den aplikovat emolienční přípravek. Ve fázi klidu spočívá léčba v každodenní aplikaci emolienčního přípravku na celé tělo. Denně aplikované emolienční krémy zklidňují pokožku a působí proti zánětům a vysušování pokožky, čímž zabraňují vzniku kožních projevů. A samozřejmě každý den používejte ve sprše nebo ve vaně správný mycí přípravek - takový, který neobsahuje mýdlo a má fyziologické pH. 

Zpět na začátek