AD_LIFE-MOMENTS_MOTHER-DAUGHTER-SITTING_LARGE_2021
Obsah

Příčiny atopické dermatitidy

Atopická dermatitida nebo atopický ekzém je způsoben genetickými faktory, které jsou dědičné (dědí se po rodičích). Vzniká v důsledku oslabení kožní bariéry, která chrání pokožku.

Kromě dědičnosti může propuknutí nemoci vyvolat řada dalších faktorů: stres, různé vlivy prostředí (roztoči, pyly, zvířata, vlna, prací prášky atd.), prořezávání zubů nebo pocení v záhybech (kolena, podpaží, lokty, ušní lalůčky). 

Dědičné příčiny
atopické dermatitidy

U 50 % dětí s atopickým rodičem se vyvine atopická dermatitida. Pokud jsou postiženi oba rodiče, stoupá tento podíl až na 80 %: atopická dermatitida je tedy chronické a dědičné onemocnění, i když není nakažlivé. Vzniká proto, že ochranná bariéra kůže je oslabená (chybí hydrolipidový film, tj. voda i tuk), což ji činí citlivější na vnější agresory a propouští alergeny.

AD_FAMILY-HUGGING_LARGE_2021

Moje čtyřletá dcera má atopický ekzém od svých tří měsíců. Můj manžel to měl v dětství. Během projevů špatně spí a my také!

Laetitia, matka Zoé
AD_PAINFUL-SKIN_WOMAN-SCRATCHING-NECK_LARGE_2021

Atopický ekzém
v důsledku stresu

Při vzplanutí atopického ekzému může být příčinou stres. Studie prokázaly, že 32 % zánětlivých projevů je vyvoláno stresem. Čím více budete tento faktor brát v potaz, tím více se můžete snažit relaxovat, cvičit hluboké dýchání nebo o sebe pečovat, abyste zmírnili jeho účinky. 

Atopický ekzém
v důsledku alergenů

Atopická dermatitida je intenzivní reakce na alergeny z prostředí. Poškození kožní bariéry vede k nadměrné ztrátě vody a usnadňuje pronikání těchto alergenů (zvířecí srst, pyl, znečištění, kosmetika nebo čistící přípravky), což aktivuje imunitní systém a vyvolává zánět. Tyto alergeny je možné identifikovat (pomocí testů u dermatologa nebo alergologa) a následně se co nejvíce vyhýbat kontaktu s identifikovanými alergeny, aby se propuknutí nemoci co nejvíce oddálilo.

AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_SKIN-CONSULTATION-ARMS-HANDS_LARGE_2021 492x450
AD_ATOPIC-DERMATITIS_SOLAR-SPORT_LARGE_2021

Atopický ekzém v důsledku
tepla a potu

Teplo a pocení jsou dva faktory, které mohou zvýšit suchost pokožky a umožnit alergenům proniknout kožní bariérou, a tím způsobit zánět. Tento efekt lze snížit vysušením pokožky (jemnými doteky, nikoliv třením). Nošení volného a lehkého oblečení může také snížit vystavení pokožky teplu a potu.

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Další informace

Další tipy pro atopickou pokožku 
 

Příznaky atopické dermatitidy

Ať už je ekzémem postižená jakákoliv oblast, příznaky jsou vždy stejné: Co vidíte: rozptýlené červené skvrny (nepříliš dobře ohraničené), malé puchýřky (jakési malé bublinky s tekutinou na povrchu kůže), které se vyvinou ve strupy, ale také celkovou suchost kůže (která vypadá jako „krokodýlí kůže“)

Jaké to je: silné svědění a diskomfort 

Fáze
onemocnění

Atopická dermatitida se vyvíjí ve dvou fázích: ve fázi senzibilizace (kožní bariéra má sníženou ochrannou funkci a alergeny z vnějšího prostředí tak mohou proniknout dovnitř) a ve fázi projevu, kdy zánět vyvolá nástup příznaků. Ve fázi propuknutí (neboli vzplanutí) je zánět viditelný, v kůži jsou přítomny známky zánětu. I ve fázi klidu je však zánět v kůži přítomen ve formě „neviditelného“ mikrozánětu: a když překročí určitou hranici, zánětlivé markery aktivují imunitní odpověď zodpovědnou za další vzplanutí.

AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_CONSULTATION-DERMATOLOGIST-OFFICE-WOMEN_LARGE_2021 920x920
Zpět na začátek