AD_ATOPIE_MAN-SCRATCHING-BACK-NECK_LARGE_2021
Obsah

Rozpoznání a zmírnění kontaktního ekzému

Rozpoznání typu ekzému

Pokud se tyto skvrny nacházejí hlavně v záhybech (krk, za ušima, lokty, kolena) a jsou spojeny se suchou kůží na zbytku těla, může to být symptomem atopické dermatitidy. Pokud se tento příznak objeví náhle a vy (nebo někdo jiný) nemáte k atopické dermatitidě sklon, může se jednat o kontaktní dermatitidu (tj. alergickou nebo dráždivou reakci) nebo lupénku (červené skvrny jsou pak pokryty šupinami). Diagnózu může potvrdit pouze lékař. Chcete-li zjistit, jak pokožku zklidnit a chránit, postupujte podle tohoto doporučení!

Alergická nebo dráždivá kontaktní dermatitida v kostce

  • Co vidíte: červené skvrny, kůže, která „mokvá“ (tj. vylučuje tekutinu z povrchu rány)
     
  • Jaký to je pocit: poměrně silné svědění
     
  • Příčiny: kontaktní ekzém může být alergickou reakcí (ve 20 % případů*), tj. kůže se dostane do kontaktu s alergenem a reaguje. Může být také dráždivý (v 80 % případů*), pokud přijde kůže do kontaktu s dráždivou látkou, nebo je podrážděna třením.
     
  • Postižené oblasti: postiženy mohou být všechny oblasti obličeje a těla. Často jsou k tomuto ekzému nejnáchylnější ruce, protože jsou odkryté a vystavené vnějším vlivům.

 

A. Nosbauma, J.-F. Nicolas, M. Vocanson, A. Rozieres, F. Berard; Alergická a dráždivá kontaktní dermatitida. Patofyziologie a imunologická diagnostika

Alergický nebo dráždivý kontaktní ekzém:
léčba

V případě alergie jsou užitečné kožní testy, které umožní identifikovat původce a následně se mu co nejvíce vyhýbat, což je předpokladem pro uzdravení. V případě dráždivého ekzému je třeba zjistit zdroj podráždění (mýdlo, čisticí prostředky atd.) a vyvarovat se jejich používání.

AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_SKIN-CONSULTATION-ARMS-HANDS_LARGE_2021
AD_ATOPIC-SKIN_WOMAN-SCRATCHING-ITCHING-NECK_LARGE_2021

Alergický kontaktní ekzém:
příčiny

Ale proč? Kontaktní ekzém je alergická reakce vaší kůže nebo kůže vašeho dítěte... Více informací najdete zde!

Příčiny kontaktního ekzému

Alergická kontaktní dermatitida oblasti

Tělo, obličej, ruce, pokožka hlavy: postižené oblasti přímo souvisejí s kontaktem s alergenním přípravkem, ale existují různé způsoby, jak je ošetřit, zklidnit projev a pokožku obnovit. 

Oblasti zasažené kontaktním ekzémem

AD_IRRITATIONS_WOMAN-EAR_LARGE_2021
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

POZNÁMKY ODBORNÍKA

Kontaktní ekzém na první pohled nepředstavuje žádné kritérium závažnosti. Důležité je však okamžitě odstranit předmět nebo dráždidlo, které jej vyvolalo, a zklidnit kůži lokální léčbou kortikosteroidy spolu s aplikací krémů s mědí a zinkem. Může ale být užitečné provést alergologické testy, aby bylo možné identifikovat daný výrobek a odstranit jej z vašeho prostředí, zejména pokud se jedná o dítě, a předejít tak budoucímu propuknutí nemoci.

Dr. Marco Ambonati, dermatolog

Alergický kontaktní ekzém: naše tipy na zklidnění zasažené pokožky!

AD_IRRITATIONS_APPLYING-CREAM-ON-HANDS_LARGE_2021

Zvládnutí a zmírnění propuknutí alergického kontaktního ekzému

Kromě léčby ran je dobré také zklidnit, hydratovat a obnovit postiženou kůži. 

Jak zmírnit nástup ekzému?
AD_ATOPIE_WOMAN-SCRATCHING-ELBOW_LARGE_2021

Kontaktní ekzém nebo lupénka? Vysvětlíme!

Příznaky jsou si celkem podobné, přesto se jedná o dva velmi odlišné stavy s rozdílnou léčbou. Při bližším pohledu na skvrny a související příznaky lze rozlišit, zda se jedná o ekzém nebo lupénku. Tady vám vše vysvětlíme. 

Ekzém nebo lupénka - jak je rozeznat?
Zpět na začátek