AD_ATOPIE_WOMAN-SCRATCHING-ELBOW_LARGE_2021
Obsah

Svědí to: je to ekzém nebo lupénka?

Všímáte si červených skvrn nebo malých puchýřků s tekutinou na povrchu kůže, cítíte štípání a svědění: je čas tomu ulevit! Jedná se však při těchto příznacích o vzplanutí ekzému, nebo o lupénku? Často je snadné je zaměnit, tudíž abyste se vyhnuli omylu, měli byste se poradit s lékařem. Zatím vám přinášíme několik tipů, jak je rozlišit, a jak kůži lépe ulevit.

Kontaktní ekzém a lupénka:
jak je rozeznat?

Kontaktní ekzém a lupénka si jsou podobné: na první pohled stejné příznaky, stejný „neinfekční“ charakter... Jak je tedy můžete rozlišit? Pokud se jedná o kontaktní ekzém, uvidíte rozptýlené červené skvrny s malými puchýřky a výtoky. Pokud se jedná o lupénku, červené skvrny jsou viditelně ohraničené, silné a pokryté šupinami (bílé šupinky na povrchu kůže) a nacházejí se v dolní části zad, na pokožce hlavy, loktech a kolenou. Lupénka může postihnout také nehty a klouby.

AD_DERMATOLOGICAL-EXPERTISE_SKIN-CONSULTATION-ARMS-HANDS_LARGE_2021 473x473

Lupénka se u mě objevila na začátku školního roku v září, což pro mě bylo velmi stresující období... Myslela jsem si, že je to ekzém, protože skvrny vypadaly velmi podobně. Můj praktický lékař však rychle identifikoval lupénku. Po léčbě trvalo několik týdnů, než příznaky ustoupily.

Clara, 48 let.
AD_ATOPIE_WOMAN-SCALP_LARGE_2021

Lupénka:
jaké jsou příčiny a spouštěče?

Lupénka je způsobena genetickou predispozicí - to znamená, že ji často zdědíte vy nebo vaše děti. Lupénka je způsobena nadměrnou a zrychlenou obnovou nejsvrchnější vrstvy kůže, epidermis. Častěji se vyskytuje v dospívání nebo u dospělých po 30. roce života. Vzplanutí lupénky je nejčastěji způsobeno spouštěcími faktory, jako jsou únava, stres, emocionální rozrušení, podráždění kůže nebo nadměrné kouření či pití alkoholu.

Lupénka:
jak ji léčit?

Na lupénku neexistuje kompletní léčba. Při léčbě jde především o zlepšení kvality života pacienta. Lokální dermokortikoidy ale přináší úlevu a umožňují onemocnění ustoupit. Odborníci je stále častěji kombinují s UV zářením, světelnou terapií nebo laserovými sezeními. Ve všech případech o sebe dbejte, i mimo fázi vzplanutí: stres je spouštěcím nebo zhoršujícím faktorem. Měli byste také dbát na zklidnění pokožky a používat zvláčňující přípravky, které snižují její vysušování a tvorbu šupinek... a zpříjemňují vám život. 

AD_PAINFUL-SKIN_WOMAN-HAND-SHOULDER_LARGE_2021
Zpět na začátek