AD_IRRITATIONS_WOMAN-EAR_LARGE_2021
Obsah

Oblasti těla postižené kontaktním ekzémem

Zarudlá, potící se kůže, která pálí a svědí: to je fáze vzplanutí! Alergickým kontaktním ekzémem jsou postiženy oblasti, které byly v přímém kontaktu s alergenem. Dobrou zprávou však je, že místo, kde se reakce nachází, je cenným vodítkem pro identifikaci viníka a použití správné léčby. Naši odborníci zde uvádí všechny oblasti nejčastěji zasažené kontaktním ekzémem, aby vám pomohli najít cestu.

Kontaktní dermatitida:
všechny postižené oblasti

  • Obličej: ušní lalůčky, oční víčka, rty.
     
  • Některé části těla: podpaží, krk, hrudník, nohy a chodidla.
     
  • Ruce jsou první obrannou linií při manipulaci s alergenními látkami. 
     
  • Na pokožce hlavy (podle specifické přítomnosti malých puchýřků naplněných tekutinou).
AD_ATOPIE_WOMAN-SCRATCHING-NECK_LARGE_2021 492x492

Skončila jsem s velmi svědivými červenými skvrnami v obou podpaždích. V tu chvíli jsem si rychle uvědomila, že to byl pravděpodobně můj deodorant. Deodorant jsem tedy změnila a také jsem začala používat krém s mědí a zinkem.

Clara, 26 let.
AD_ACNE_WORRIED-WOMAN-LOOKING-IN-MIRROR_LARGE_2021 492x492

Příčiny kontaktního ekzému
na obličeji a pokožce hlavy

Pokud je postiženou oblastí pokožka hlavy,  zvažte možnou reakci na barvy na vlasy (velmi časté), šampony a další vlasové přípravky. Na obličeji je často příčinou kosmetika (konzervační látky, vonné látky v produktech), lokální přípravky a vzdušné alergeny (například rozprašované parfémy). Pokud je výskyt lokalizován spíše na očních víčkách, zkontrolujte složení očních kapkek, používanoukosmetiku na oční víčka nebo lak na nehty (často totiž máme tendenci si oči třít...). U rtů může jít opět o kosmetické přípravky, ale reakce mohou vyvolat i některé zubní pasty nebo léky. A nakonec, pokud jde o uši, zvažte, jakou nosíte bižuterii nebo jaké vlasové přípravky používáte.

Vše o kontaktním ekzému na obličeji 

Příčiny alergického kontaktního ekzému
na těle

V podpaždí mobou být potíže způsobeny deodorantem nebo oblečením a na hrudi spodním prádlem. Pokud se reakce objeví na krku, zkontrolujte kosmetiku, vlasové přípravky, šperky a také i lak na nehty (když si přejedete rukou po krku, lak se dostane do kontaktu s kůží na krku). Na nohou mohou reakci způsobit lokální léky, obvazy nebo oblečení. A nakonec, pokud jde o chodila, zvažte, které přípravky na péči o chodila používáte.

AD_IRRITATIONS_WOMAN-NECK_LARGE_2021 492x492
AD_IRRITATIONS_RED-HANDS_LARGE_2021 492x492

Alergický kontaktní ekzém
na rukou

Ekzém může postihnout dlaně, konečky prstů, hřbet ruky nebo celou ruku. Na této obzvláště citlivé a také viditelnější části těla způsobuje ekzém nepříjemné pocity, pálení, pnutí, a dokonce i bolest. Ruce se navíc obtížně chrání: doma, v práci i ve volném čase se dotýkáme mnoha věcí. Zamyslete se také nad produkty vašich dětí – tělové krémy, oblečení nebo parfémy. 

Ekzém na rukou 

Zpět na začátek