AD_ACNE_WORRIED-WOMAN-LOOKING-IN-MIRROR_LARGE_2021
Obsah

Zklidnění kontaktního ekzému na obličeji

Ekzém nebo alergická kontaktní dermatitida na obličeji může vzniknout kdekoli, ale nejčastěji se vyskytuje v oblasti očních víček, rtů nebo uší, což jsou obzvláště citlivé oblasti. Příznaky se mohou objevit po třech až deseti dnech od kontaktu, což někdy znesnadňuje odhalení původce, proto vám přinášíme několik tipů, které vám pomohou zjistit, který alergen mohl být příčinou. Podělíme se s vámi také o nejlepší způsoby léčby alergické kontaktní dermatitidy na obličeji a zklidnění této citlivé oblasti. 

 • Rozptýlené červené skvrny (s nepravidelnými okraji) způsobující pruritus kůže (silné svědění),
   
 • Čiré puchýřky naplněné tekutinou, které praskají a vytékají (často kvůli škrábání),
   
 • Někdy je ekzém doprovázen otokem tkání (edémem), zejména na očních víčkách.

Jaký je rozdíl mezi kontaktním ekzémem a podrážděním?

Kontaktní ekzém je alergická reakce způsobená pouhým kontaktem s alergenem, zatímco iritační dermatitida vzniká v důsledku působení fyzikálních agresorů (např. tření) nebo chemických agresorů na kůži, ale bez účasti alergenu. Dráždivá dermatitida se objevuje krátce po kontaktu a projevuje se pálením kůže (viditelně nebo pocitově).

 • Odhalte příslušný alergen, abyste ho mohli „odstranit“: bižuterie (často nikl) nebo doplňky nošené v blízkosti obličeje nebo na něm, make-up, látky, které si na obličej přenášíte rukama (jako například čistící prostředky, parfém nebo lak na nehty).
   
 • Odstraňte make-up a opláchněte pleť velmi jemným mycím přípravkem(např. na bázi mědi a zinku).
   
 • Poté denně aplikujte předepsané dermokortikoidy, lokálně pouze na rány a v případě potřeby použijte obnovující krém.
   
 • Pokud se líčíte, zakrývejte si pouze ty části obličeje, které nejsou zasažené ekzémem, a volte make-up dostupný v lékárnách.
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Kontaktní ekzém zmizí po několika dnech léčby. Péče o pleť je cenným spojencem při zklidňování podráždění a pomáhání léčebnému procesu pleti.

Dr. Marco Ambonati, dermatolog

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Další informace

 Další rady ohledně kontaktního ekzému
 

Zpět na začátek