AD_BIOLOGY-AC_MAN-CREAM-ON-THE-CHEEK-MODEL-RIGHT-SIDE_LIFESTYLE_16-9

Léčba akné: kdy a jak?

Pokud se potýkáme s akné, chceme najít to nejúčinnější řešení. Ale jak na to? Které přípravky proti akné na obličeji jsou skutečně účinné? Lze zvládnout akné vlastními silami? Níže zjistíte více o dostupných způsobech léčby akné.

Která léčba akné je nejúčinnější? 

Nejúčinnější léčba akné kombinuje: 

 • Pravidelné čištění a péči o pleť s pomocí přípravků speciálně vyvinutých pro pleť se sklonem k akné. Je třeba ji použít, jakmile se objeví první pupínky akné.
 • Pravidelnou denní péči.
 • V závislosti na typu akné a jeho závažnosti vám lékař může předepsat další léky. 
 • A konečně zdravý životní styl (zdravá strava, tělesná aktivita, kvalitní spánek, zvládání stresu atd.)

Pro léčbu akné na obličeji je třeba si osvojit několik jednoduchých návyků. Prvními na seznamu je každodenní čištění a hydratace pleti! V závislosti na závažnosti akné může být samozřejmě velmi užitečné nechat si předepsat medikamentózní léčbu, která zajistí účinnou léčbu pro závažné případy akné. Jak v praxi začít s léčbou akné? Co je to přizpůsobená pravidelná péče? Jak si vybrat ty správné přípravky? Existují konkrétní kritéria, která je třeba kontrolovat? Jaké jsou tipy na léčbu akné? Níže najdete odpovědi. 

Význam každodenního čištění pleti

Pokud byste si měli zapamatovat jen jednu věc, pak si zapamatujte toto: pleť se sklonem k akné je třeba důkladně čistit každý den, ráno i večer. Je to nezbytné, protože potřebujete pomoci své pleti získat zpět rovnováhu. Je ochrannou bariérou proti vnějším vlivům, a proto se v ní každý den hromadí velké množství nečistot. V případě pleti se sklonem k akné je problémem také nadměrná tvorba mazu. Tím, že se zbavíte všech nečistot a poskytnete pleti správnou péči, zabráníte dalšímu vzniku pupínků.

1. Ráno

Před použitím každodenní péče pleť důkladně vyčistěte, abyste z ní odstranili přebytečný maz a zbytky krémů z předchozího dne. Vaše pleť bude svěží a připravena na nový den! Zvolte si například micelární vodu. Poskytne vám svěží, jemný a rychlý způsob, jak probudit pleť, nebo čisticí gel, pokud si ráno rádi oplachujete pleť vodou. V závislosti na vašich potřebách lze některé přípravky hygieny používat i ve sprše a jsou vhodné nejen na obličej, ale i na tělo. 

2. Večer

Důležité je odstranění všech nečistot z pleti, které se v ní během dne nahromadily (prach, pot, znečištění z ovzduší, make-up atd.). Večer máte na péči o pleť více času, tak ho využijte pro důkladné vyčištění pleti.
Nic není účinnějšího než metoda dvojitého čištění: 


Nic není účinnějšího než metoda dvojitého čištění: 

 • Vyberte si například čisticí gel vhodný pro pleť se sklonem k akné. Je jemný a bez mýdla. Navlhčete si obličej a poté si do dlaně naneste trochu gelu. Věnujte čas jemné masáži obličeje, abyste si tuto příjemnou péči užili na maximum a rozpustili v gelu co nejvíce nečistot. Poté obličej jemně opláchněte čistou vodou. 
 • Tento postup zopakujte, abyste důkladně odstranili zbývající nečistoty a zároveň si vychutnali druhou relaxační masáž obličeje. 
 • Poté pokožku jemně osušte: nejlépe čistým ručníkem nebo kapesníčkem, které nasají pouze přebytečnou vodu.

Pokud dáváte přednost odličování bez oplachování, můžete použít micelární vodu přizpůsobenou potřebám pleti se skonem k akné. 

AKNÉ

Výběr správného přípravku hygieny

Důležité je vybírat přípravky bez mýdla, které jemně čistí, respektují pH pokožky a nevysušují pleť! Vzhledem k tomu, že pleť se sklonem k akné trpí nerovnováhou, je důležité ji dále nenarušovat.
Obecně se tyto přípravky hygieny také skvěle hodí k použití při medikamentózní léčbě akné.

V každém případě nezapomeňte, že svou pleť potřebujete hýčkat a pečovat o ni šetrně. Uvidíte, že když si každý den uděláte čas a vyberete si vhodné přípravky, které vám vyhovují, proměníte léčbu akné ve chvíle potěšení.
 

Správná péče o pokožku

Nový
Čistící pěnivý gel

BIOLOGY AC Čistící pěnivý gel

Čistí - Redukuje nadbytečný kožní maz - Uvolňuje póry

Nový
Čistící micelární voda

BIOLOGY AC Čistící micelární voda

Odstraňuje make-up - Čistí - Stahuje póry

Nový
Zmatňující péče proti nedokonalostem pleti

BIOLOGY AC GLOBAL Zmatňující péče proti nedokonalostem pleti

Hydratuje - Zmatňuje - Uvolňuje póry

Nový
Fluid proti nedokonalostem pleti

BIOLOGY AC PERFECT Fluid proti nedokonalostem pleti

Vyhlazuje - Zmatňuje - Redukuje nedokonalosti

Nový
Hydratační kompenzační krém, ultra-zklidňující

BIOLOGY AC HYDRA Hydratační kompenzační krém, ultra-zklidňující

Zklidňuje - Hydratuje - Kompenzuje následky vysušující léčby

Když jsem začala trpět akné, hledala jsem informace na internetu, ale všude je tolik informací, že jsem nevěděla, kde začít. Teprve když jsem se rozhodla navštívit dermatologa, cítila jsem jistotu, že používám správnou léčbu akné. Akné se mi zlepšilo a jsem mnohem sebevědomější než před několika měsíci.

Lucie, 21 let

Přípravek nanášejte na pleť každý den.

Po důkladném vyčištění pleti je čas na přizpůsobené ošetření mastné pleti se sklonem k akné. To je důležité! Hydratace po každém čištění pomáhá chránit pleť a také regulovat produkci kožního mazu.
Chcete-li si zjednodušit péči o pleť, vyberte si víceúčelový krém. Například takový, který hydratuje, zmatňuje, zabraňuje tvorbě pupínků a lze je použít na obličej i krk (v případě potřeby i na záda). Vyberte si například přípravky na bázi kyseliny hyaluronové a přírodních ovocných nebo květových kyselin. Tyto produkty jsou obecně velmi dobrými bázemi pod make-up.
Neváhejte o radu ohledně nejvhodnější léčby akné požádat svého lékárníka. 

 

Přírodní řešení péče o akné 

Každý by si přál, aby nedokonalosti pleti zmizely co nejrychleji. To často vede ke zkoušení nejrůznějších léčebných metod, jejichž účinnost bývá rozporuplná.
Kdo z nás už četl, nebo slyšel radu, že si má na pupínky dát alkohol, zubní pastu, citron, jedlou sodu nebo odlakovač na nehty? Ale dávejte si na tyto takzvaně zázračné léčby akné pozor. Způsobují mnohem větší podráždění pokožky v podobě pálení, a následně vysokého rizika vzniku jizev a stop po akné.
Šetrná péče o pleť znamená především zachování kožní bariéry, aniž bychom ji svým jednáním nebo péčí o pleť ničili. Proto je ideální volit přípravky, které respektují přirozené pH pokožky, vybírat přípravky s co nejmenším množstvím složek a ideálně volit přípravky s převážně přírodními účinnými látkami z ekologického zemědělství. Pozor na tzv. přírodní léčbu akné! Obraťte se na odborníka. 

AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Nejčastější otázkou, která se objevuje při výskytu akné a při léčbě akné, je: „Zmizí pupínky rychle?“ Tady je tip, který vám pomůže s pupínky: jednou týdně si udělejte selfie. To vám umožní objektivně si představit zlepšení akné během léčby, ale také si uvědomit, že pleť potřebuje čas na obnovu.

Dr. Marco Ambonati, dermatolog

Pokud se na obličeji objevuje stále více pupínků, může to znamenat, že se akné vyvíjí a že vaše aktuální léčba akné není vhodná. V takovém případě je důležité poradit se s odborníkem, který vám pomůže a najde pro vás individuální řešení! Medikamentózní léčba akné je dnes dobře známá a velmi účinná. 

Medikamentózní léčba 

Léčbu akné může navrhnout váš lékař na základě konkrétní diagnózy.
Léčba závisí na závažnosti akné. Bude se také pravidelně přizpůsobovat vaší snášenlivosti a výsledkům účinnosti léčby: 

 • Například v případě středně těžkého až těžkého akné je cílem omezit zánětlivé reakce, které způsobují zarudnutí a bolestivé pupínky na kůži. To proto, aby se co nejvíce zabránilo vzniku akné a riziku jizev. Pokud jsou pupínky hlubší, je kožní tkáň více poškozená a je obtížnější je správně zahojit.
  V praxi může dermatolog předepsat například léčivé krémy k lokální aplikaci (např. retinoidy nebo přípravky na bázi benzoylperoxidu) a/nebo antibiotika, která se užívají perorálně ve velmi malých dávkách. 
 • V případě závažnějšího akné může dermatolog navrhnout léčbu založenou na isotretinoinu, což je referenční léčba akné, která se již léta předepisuje mnoha generacím dospívajících. Tento lék je velmi účinný, protože působí přímo na mazovou žlázu tím, že blokuje nadprodukci kožního mazu. Kožní maz se díky tomu již nebude nadměrně hromadit v pórech. Výsledek: za několik dní pupínků ubyde,nebo dokonce zmizí!

Suchá pokožka: nutný vedlejší účinek? 

Během léčby akné se mohou objevit nežádoucí účinky; zejména značné kožní potíže velmi suché pokožky spojené s léčbou akné, mravenčení, pocity pálení atd.
Tyto nežádoucí projevy jsou všeobecně známé a existují řešení, která vám přinesou každý den úlevu a optimalizují účinnost léčby akné! 

Co dělat, když máte jizvy po akné? 

Akné s červenými nebo dokonce bílými pupínky (při infekci bakteriemi) může na kůži zanechat jizvy. V závislosti na závažnosti akné (typ, počet a umístění pupínků) může být riziko vzniku jizev značné.
Jak se tedy vyhnout jizvám a stopám po akné? Co mi poradíte pro zmírnění jizev? Je možné, aby jizvy díky specifické léčbě akné zmizely? 

Zpět na začátek