AD_ACNE-YOUNG-WOMAN-LOOKING-IN-MIRROR_LARGE_2021
Obsah

Jizvy po akné: jejich pochopení a zmírnění

Někteří lidé mají akné jen v podobě několika pupínků na obličeji nebo na zádech.Někdy akné může přejít do závažnějšího stádia a zanechat po sobě červené a hnědé skvrny, nebo jizvy. V závislosti na typu lézí není vždy možné jizvě zcela zabránit, natož ji odstranit. Při správné péči je však možné jejich vznik omezit a hlavně jejich vzniku co nejlépe předcházet! 

Když se objeví jizva po akné, znamená to, že se původně jednalo o pupínek akné, u něhož došlo k narušení. Mohlo dojít k jeho mačkání, propichování, ošetření nevhodným přípravkem nebo expozicí na slunci. Ve každém případě je tato jizva po akné viditelným důsledkem oslabení kůže. Čím je akné závažnější, tím jsou pupínky velmi hluboko v kůži a riziko vzniku jizvy po akné větší. Při závažných stavech akné jsou pupínky velmi hluboko v kůži. Tím roste i riziko vzniku jizev.

Jak jizva vzniká?

Víte, že jizva po akné se vytvoří přibližně za 3 týdny?

 • Na začátku, po dobu 3 až 4 dnů, náš obranný systém aktivuje hojivý mechanismus: pupínek je červený a poměrně oteklý, obvykle teplý na dotek.
 • Poté pokožka po dobu přibližně 10 dnů „regeneruje“. Vytvoří velké množství tkáně (složené převážně z kolagenových a elastinových vláken), která určitým způsobem nahradí poškozené místo. V této fázi se často objevuje vyvýšená nebo prohloubená jizva, která se mírně liší barvou od okolní kůže. 
 • Poslední dny jsou konečnou fází fáze tzv. rekonstrukce kůže. Kůže se napne a na jejím povrchu se vytvoří nová vrstva ochranných buněk.
  Hojení trvá dlouho! Mnohem více času, než několik minut, které by člověk mohl denně věnovat péči o pleť. Přiznejme si, že nejlepším způsobem, jak pomoci své pokožce se uzdravit, je nechat ji v klidu.

Typ jizvy po akné závisí na mnoha kritériích, jako jsou: 

 • závažnost akné (čím závažnější stadium a čím více zánětů, tím hlubší jizvy po akné)
 • typ, tloušťka a barva pleti 
 • kvalita péče o pleť (pravidelná péče o pleť, používané přípravky, ochrana před sluncem, ale samozřejmě také způsob ošetření pleti)
 • věk (s přibývajícím věkem se kůže hojí déle)
 • nedostatek (bílkovin, vitamínů, některých minerálů nebo stopových prvků nezbytných pro dobré hojení)

Proces hojení se proto u jednotlivých osob liší: zde uvádíme přehled jizev po akné, které lze pozorovat. 

Jizvy po akné jako
hnědé skvrny

Hnědé skvrny, známé také jako pigmentové skvrny, jsou způsobeny hyperpigmentací. Velmi často se tento nevzhledný jev objevuje, když byla kůže vystavena slunci v období hojení. Začíná se objevovat, jakmile je pupínek zanícený, když je červený a oteklý.
Je třeba poznamenat, že čím tmavší pokožka je, tím více reaguje na sluneční záření. Stává se tak náchylnější k riziku vzniku skvrn a pigmentových poruch.

Tento typ jizviček po akné se poměrně obtížně odstraňuje. I navrhovaná léčiva (laser, peeling atd.) mají v tomto typu případů své limity.
Prevence je klíčová. Doporučuje se vyhýbat se pohybu na slunci a použití ochranné péče SPF 50+, přizpůsobené pleti se sklonem k akné. Výhodou těchto produktů je, že chrání pleť širokospektrálními filtry a zároveň působí na regulaci kožního mazu. Vybírejte si přípravky, které obsahují zmatňující pudry. Mají nemastný účinek (nemastí, nelepí) a  velmi příjemně se používají. Textury těchto přípravků jsou obvykle fluidní. 

AD_ACNE_BROWN-SCAR_SQUARE 472x472
AD_ACNE-SCAR_SQUARE_2021 472x472

Jizvy po akné
V podobě prohlubně

Tento typ jizvy po akné s prohlubní je nejčastější komplikací akné. Říká se jim také „atrofické jizvy“. Vznikají při poškození horních a hlubších vrstev kůže. Proč? Protože vyplněním úbytku tkáně v hloubce má kůže tendenci se stahovat dovnitř: to vytváří vizuální „prohlubeň“.
Jizva po akné se velmi často objevuje jako důsledek červených pupínků, které se nacházejí pod kůží, ale také infikovaných bílých pupínků.
Jedná se také o typ jizvy, která se objevuje, když velké černé tečky zůstanou v kůži příliš dlouho: i po odstranění dermatologem může pór zůstat dlouho rozšířený a vizuálně vypadat jako dírka. Abychom se těmto jizvám, které vypadají jako „dírka“ vyhnuli, je nejdůležitější odolat pokušení pupínky si vymačkávat.

 


Červené jizvy po akné

Červené jizvy po akné vypadají jako vyvýšené hrbolky. Tento jev je také známý jako „hypertrofické jizvy“.
Na rozdíl od jizev po akné ve tvaru prohlubně jsou tyto jizvy mnohem méně časté. Vypadá to, jako by se proces hojení vymkl kontrole, probíhal příliš rychle a neprobíhal dobře. Kůže je pak silnější než normálně.
V závislosti na případu mohou tyto červené jizvy po akné více svědit a mohou být také bolestivější.

AD_ACNE_RED-SCAR_SQUARE 472x472

Pupínky mohou na kůži zanechat různé typy jizev po akné: dírky, hrbolky, skvrny atd.
Tak moc, že si v takovou chvíli přejeme jediné: aby tyto vzpomínky na akné zmizely a abychom mohli jednou provždy obrátit list.
Lze odstranit všechny jizvy po akné? Jaká jsou možná řešení? Jsou skutečně účinná?
Existuje mnoho řešení a je třeba vzít v úvahu odborné poradenství, abyste našli to nejlepší řešení. Do té doby vám přinášíme několik tipů, které vám pomohou účinkům lépe porozumět!

Přejděte na jednoduchou a šetrnou pravidelnou péči!

Jizvy po akné se neslučují s agresivní péčí o pleť ani s hromaděním přípravků pleťové kosmetiky. Osvojte si známé přísloví „méně je někdy více“: čím méně toho uděláte, tím lepší bude vaše pleť! 

 • Nespěchejte, nepostupujte příliš rychle ani některé přípravky nepoužívejte příliš často. Akné není způsobeno špinavým obličejem, takže není třeba pleť drhnout ani ošetřovat agresivními přípravky. 
 • Vybírejte produkty péče o pleť určené pro citlivou pleť, volte jemné čisticí gely nebo bezoplachové micelární vody. Nezapomeňte také pleť sušit pouhým přikládáním čistého ručníku nebo kapesníčku.
 • Pak péči o pleť zakončete kvalitním pleťovým přípravkem proti akné. Jejich velkou výhodou je, že ošetřují viditelné známky akné (jako jsou nadbytek kožního mazu, černé tečky, pupínky atd.) a současně pomáhají obnovit rovnováhu kožní bariéry. Ušetří vám nutnosti aplikovat více přípravků, a tím i dalšího zhoršování stavu již tak citlivé pleti!
  Kromě toho zaručují dobrou úroveň hydratace pokožky, která je nezbytná pro zlepšení procesu hojení. 

Chraňte se před slunečním zářením 

Expozice slunci znamená riziko vzniku jizviček po akné v podobě hnědých skvrn v důsledku aktivace melaninu, ochranného kožního pigmentu.
Nevynechávejte vhodnou ochranu před sluncem: vybírejte produkty péče o pleť s fluidní texturou a indexem SFP 50+. Přednostně si vybírejte produkty, které byly navrženy a vyvinuty speciálně pro pleť se sklonem k akné: jejich hlavní výhodou je, že obsahují účinné látky regulující tvorbu kožního mazu a zmatňující složky, které jsou velmi užitečné při regulaci pleti.

Zacházejte s pokožkou šetrně 

Šetrné zacházení, každodenní čištění a ochrana pleti mohou výrazně snížit riziko vzniku jizev po akné.
Co patří mezi postupy, které nejčastěji vedou ke vzniku jizvy po akné? Dotýkání se pupínků, vymačkávání apod. Přestože to víte, zopakujeme vám to. Nemačkejte si pupínky!

Rádi bychom vám připomněli proč: když pupínek akné dosáhne fáze bílého pupínku s tvorbou pustule, neměl by se propichovat, protože se tím zvyšuje riziko špatného hojení a navíc to nepřispívá k rychlému hojení.
- Bakterie se mohou dostat dovnitř a lokální zánět ještě zhoršit.
- Pupínek může uvnitř kůže prasknout a vyvolat hlubší zánět.
A pak se stane to, čeho se bojíte nejvíc: pupínek se zvětší a zrudne.
 

Make-up jako kamufláž!

Make-up je doplňkový krok, který lze bez problémů využít, pokud chcete nebo potřebujete jizvy po akné zamaskovat. Vyberte si nekomedogenní make-up, který je speciálně vyvinutý pro citlivou pleť. Existují textury, které jsou vhodné pro mastnou pleť, například textury bez olejů. V každém případě se vyhněte používání příliš hustých textur, protože mají tendenci zvýrazňovat reliéf jizev. 

Velmi účinnou technikou líčení je maskování jizev po akné nebo nedokonalostí obličeje pomocí barevné korekce. Neváhejte požádat o radu v lékárně nebo drogerii. Poptejte se, některé lékárny dokonce nabízejí individuální kurzy líčení. Pokud jste na pleť použili make-up, měli byste ho každý večer pečlivě odlíčit!
 

Hojivý krém, váš nejlepší spojenec 

Velmi praktické a cenově dostupné: krémy na hojení akné! V současné době existují krémy, které pokožku regenerují a zároveň chrání a které jsou lidem s jizvami po akné hojně doporučovány.
Tyto krémy pomáhají redukovat jizvy jednak tím, že podporují obnovu pokožky, jednak tím, že poskytují ochranu SPF 50+, která je ideální zejména u hnědých jizev.
Je to snadný trik, který je o to zábavnější a účinnější, když se kombinuje s masáží jizvy po akné: 

 • Dvakrát denně, vždy po dobu 2 až 3 minut, provádějte masáž krouživými pohyby ukazováčkem a prostředníčkem v oblasti jizvy.
 • Pokud kůže není bolestivá, promněte jizvu po akné také mezi prsty. 

Tímto způsobem podpoříte hydrataci pokožky, zlepšíte prokrvení okolí jizvy, která bude jemnější, hladší a méně viditelná. Neváhejte používat hojivý krém po dobu několika měsíců.

Když jsem viděla, že se mi na tváři objevují jizvy po akné, věděla jsem, že s tím musím přestat, pokud nechci, aby se objevily další. K redukci již vzniklých jizev používám každý večer krém proti jizvám: Už teď vidím zlepšení!

Eva, 18 let

BIOLOGY AC

BIOLOGY AC viditelně odstraňuje nedokonalosti (pupínky, přebytečný kožní maz, skvrny) a působí přímo na kožní mikrobiom, aby obnovil jeho rovnováhu. 

Péče o pleť se sklonem k akné
BIOLOGY AC

Když se jizva po akné vytvoří, je obtížné se jí zbavit, ale můžete ji zmenšit! Aplikujte hojivý krém proti jizvám až dvakrát denně a masírujte. Poraďte se s odborníkem, který posoudí, které techniky masáží jizev jsou pro vás vhodné. Kůže se obnovuje přibližně každé 3 týdny, takže to chce trpělivost! Blednutí jizev po akné může trvat několik měsíců.

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Máte akné?

Další rady odborníků

Zpět na začátek