Potraviny a akné: které potraviny je třeba více zařazovat do jídelníčku a kterým se vyhnout?

AD_ACNE_EXPERT-DOSSIER_WEBSITE_ACNE_FOOD_LARGE_2022
Obsah

Potraviny a akné: které potraviny je třeba více zařazovat do jídelníčku a kterým se vyhnout?

Začněme od základů: neexistuje nic jako dieta zabraňující akné, nebo dieta podporující akné! Záleží na kvalitě a vyváženosti stravy!
Zejména proto, že strava je důležitým faktorem, který může akné ovlivnit, ale v žádném případě není jediným faktorem nebo faktorem s nejpřímějším vlivem.
Podívejme se jak si vybrat kvalitní potraviny, které předcházejí akné a zlepšují fungování organismu. Pomoci může změna návyků. V žádném případě byste se však neměli frustrovat nebo se kvůli akné nutit do nějaké diety. Je důležité najít tu správnou stravu pro vás a vaše potřeby.

Strava má přímý vliv na naše tělo: na dobu trávení, množství cukru v krvi, regulaci a vylučování hormonů, produkci kožního mazu... což jsou všechno možné příčiny akné.
Na druhou stranu má vhodný výběr stravy vliv také na vhodné hospodaření s potravinami a omezení plýtvání. Vše, co naše tělo již nepotřebuje, vylučuje našimi orgány: játry, střevy, ledvinami, plícemi a kůží. Když je vše v pořádku, játra a střeva zvládají svou úlohu odstraňovat odpadní látky a toxiny dokonale. Pokud se jim to však nedaří, dochází vlivem životního stylu (znečištění ovzduší, stres, nedostatek spánku, kouření atd.) a/nebo stravy (často bohaté na nasycené tuky, vysoce zpracované potraviny, rafinované cukry atd.) k nerovnováze, a to zejména hormonální. Kůže pak může převzít kontrolu. Tehdy se objevuje akné!

Kdyby tak existovaly potraviny, které umí bojovat proti akné?
Nic takového jako dieta proti akné neexistuje: přísná dieta by mohla vést k další nerovnováze.
Jako vždy i v tomto případě je důležitý příjem pestré a rozmanité stravy, pokud možno co nejpřirozenější, se zvláštním důrazem na potraviny bohaté na minerály a vitaminy.

Zelenina a ovoce

Zelenina a ovoce jsou bohaté na vitamíny, živiny, vlákninu, antioxidanty a další látky, které jsou nezbytné v boji proti zánětům.
Neváhejte zeleninu obměňovat a dodat svému talíři pestré barvy! 

  • Zelená: Špenát, brokolice, zelí, celer, pórek, okurka, cuketa, saláty.
  • Červená: rajčata, papriky a samozřejmě červené ovoce, když je sezóna.
  • Fialová: lilek, červená řepa.
  • Oranžová: mrkev. 

Kvalitní tuky

Kvalitní tuky jsou tuky, které se nazývají omega-3 mastné kyseliny. Jedná se o esenciální mastné kyseliny, tzn. tělo si je nedokáže samo vytvořit, a proto je třeba je získávat ze stravy.
Proč? Jsou to přírodní látky, které skutečně bojují proti zánětu, a proto jsou obzvláště vhodné pro pleť se sklonem k akné. Pomáhají chránit pokožku a přispívají k jejímu dobrému hojení.
V praxi zařaďte do svého jídelníčku: 

  • Vynikajícím zdrojem jsou tučné ryby (např. makrela, sardinky, sleď, pstruh, halibut a další zdroje již uvedené výše): dvakrát týdně. 
  • Kvalitní bio oleje lisované za studena: olivový olej na vaření, lněný olej, řepkový olej nebo olej z lničky seté (které se konzumují syrové a po otevření se uchovávají v lednici). Obměňujte je a přidávejte je do salátů nebo vařené zeleniny v množství 2 polévkové lžíce denně v syrovém stavu. 
  • Směs lněných semínek k posypání pokrmů, zeleniny apod.
  • Ale také vejce od slepic krmených lněným semínkem.

Zinek

Zinek získáváme rovněž ze stravy, protože naše tělo si ho nedokáže vyrobit. Protože má protizánětlivý účinek a pomáhá regulovat tvorbu kožního mazu, je ideální součástí jídelníčku v boji proti akné. Proto si občas dopřejte mořské plody: ústřice, škeble a mušle! Samozřejmě pro ty, kteří nemají rádi mořské plody, je tu také možnost čerpat ho z masa (hovězí, játra, kuřecí stehna), vaječných žloutků nebo luštěnin (cizrna a čočka), celozrnných výrobků atd.

Koření

Nezapomeňte používat koření s protizánětlivými účinky: kurkumu, papriku, skořici, kmín, zázvor atd. Potraviny s protizánětlivými účinky přidávejte klidně do všech jídel a zeleniny!

Existuje několik potravin, které mohou způsobovat akné: 

  • Zpracované průmyslové potraviny (balené průmyslové výrobky s přídatnými látkami a barvivy)
  • Potraviny bohaté na rafinovaný cukr (sladkosti, nealkoholické a slazené nápoje, čokoláda atd.)
  • Obiloviny bohaté na lepek (chléb, pizza, pečivo, koláče atd.) 
  • Mléčné výrobky živočišného původu (mléko, jogurt atd.)

Jedním ze způsobů, jak to zjistit, je vyřadit jednu nebo více těchto potravin na tři měsíce z jídelníčku a sledovat změny na pleti. Poté se jednotlivé potraviny postupně znovu zavádějí, dokud se nenajde maximální tolerovaná dávka, aniž by se pupínky znovu objevily.

Zpracované potraviny

Za posledních padesát let se potraviny velmi změnily, přibývá průmyslově zpracovaných potravin bohatých na rafinované cukry, nasycené tuky a obohacených o mnoho přidaných látek, barviv a konzervantů
Tváří v tvář hromadění všech těchto nových látek si s nimi naše tělo občas neví rady: tento stravovací kontext může být základem pro vznik akné.
Proto se snažte co nejvíce omezit balené průmyslově zpracované výrobky a nahraďte je syrovými, přírodními nebo BIO potravinami, které jsou co nejméně zpracovávány.

Rafinované cukry

Cukry se také nazývají sacharidy. Přiznejme si, že sacharidy jsou na talíři nezbytné, zejména pro správné fungování mozku! Takže ano, cukr byste měli jíst, ale dávejte si pozor na jeho kvalitu.
Omezte konzumaci rafinovaných bílých cukrů (které již neobsahují vitamíny a minerální látky) a všech potravin, které přispívají k akné, označovaných jako potraviny „s vysokým glykemickým indexem“ (tj. potraviny, které rychle zvyšují hladinu cukru v krvi), jako jsou koláče, limonády, sladkosti, mléčné čokoládové tyčinky a zmrzlina, ale také hotová jídla, polévky, omáčky atd. Mohou skutečně vést k zánětům, podporovat kožní infekce a také narušovat hormonální rovnováhu: což nám poskytuje dokonalý mix pro vznik akné.
Přemýšlejte o dobrých alternativách, jako je ovoce, které obsahuje přírodní cukr, nebo med! 90% hořká čokoláda nebude mít stejný účinek jako průmyslově vyráběné čokoládové sušenky. A jako vždy platí: myslete především na kvalitu! 

Lepek

Zaprvé, co je to lepek? Takto se označují bílkoviny přirozeně obsažené v některých obilovinách, jako jsou pšenice, žito, ječmen atd. Nachází se také v chlebu, pizze a některých průmyslových přípravcích.
U některých lidí může lepek způsobovat zažívací potíže. Výsledek? Tím vzniká zánětlivý projev, který je ideální půdou pro vznik akné.
Potraviny bohaté na lepek, jako jsou například chléb, pečivo a koláče z pšeničné mouky, jsou často bohaté i na rafinované cukry. Tyto potraviny byste tedy měli při akné konzumovat s mírou.
Důležité: ať už jde o mouku, chléb, těstoviny nebo obiloviny, volte pokud možno produkty, které pocházejí z ekologického nebo udržitelného zemědělství.

Mléčné výrobky živočišného původu

Mléčné výrobky se v naší stravě vyskytují v mnoha různých podobách: 

  • Jako mléko k snídani.
  • V podobě sýra, smetany nebo jogurtu k obědu nebo večeři.
  • Nezapomeňte na mléko používané do pečiva a dortů, pochutin, omáček, zmrzliny atd.

Tyto potraviny ovlivňují naše tělo různými způsoby: jsou sice bohaté na vápník, který je nezbytný pro silné kosti, ale mohou také způsobit hormonální a střevní nerovnováhu a následně kožní problémy, jako je akné.
Zkuste změnit jejich původ: vyzkoušejte ovčí mléko, kozí mléko atd.
V současné době je k dispozici také široká škála rostlinných mléčných nápojů. Pro každého se najde něco. Zkuste občas vyměnit kravské mléko za mandlové, ovesné nebo třeba lískooříškové. Zkontrolujte, zda mléko neobsahuje přidaný cukr. 

„Posledních 6 měsíců jsem věnovala pozornost tomu, co jím, abych zjistila, zda to bude mít vliv a zda se mi zmírní akné. Zjistila jsem, že od té doby, co jsem přestala jíst průmyslově zpracované potraviny a omezila jsem pečivo, mi akné na obličeji téměř zmizelo. “

Justine, 15 let

Dalším aspektem boje stravou proti akné je voda! Protože je zkrátka životně důležitá!
Proč? 

  • Je hlavní složkou buněk našeho těla. 
  • Protože pleti přináší správné živiny. 
  • Je nezbytná pro odvod toxinů a správnou funkci jater a ledvin.

Při dehydrataci se v těle zpomaluje látková výměna. To vede k nerovnováze a poruchám, které jsou živnou půdou pro vznik akné.
Možná se nyní budete na svou láhev s vodou dívat jinak, protože se může stát skutečným spojencem. Vypijete-li alespoň 1,5 litru vody denně. Pomůžete pokožce správně vylučovat odpadní látky. To znamená, že snížíte pravděpodobnost vzniku pupínků souvisejících s akné. Popřemýšlejte o tom!

Tajemství dokonalé péče o pleť spočívá ve vnitřním i vnějším působení. 

Jak působit zevnitř: 

  • Pijte každý den dostatek vody, nejméně 1,5 litru.
  • Denně konzumujte kvalitní zeleninu a ovoce bohaté na vodu, vitamíny a minerály.
  • Dbejte na stravu bojující proti akné: žádné diety, ale ani to nepřehánějte s nevhodnými potravinami.
  • Pečujte o svůj spánek a naučte se zvládat stres.

 

Působení zvenčí:

BIOLOGY AC

BIOLOGY AC viditelně odstraňuje nedokonalosti (pupínky, přebytečný kožní maz, skvrny) a působí přímo na mikrobiom pleti, aby obnovil jeho rovnováhu. 

Péče o pleť se sklonem k akné
BIOLOGY AC
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

V některých případech, kdy je strava nevyvážená, ji lze skutečně považovat za faktor přispívající k akné. Příliš mnoho cukru může například podněcovat hormonální poruchy, které jsou častou příčinou vzniku akné. Proto jsou opatření týkající se stravy základním zdravotním opatřením a často mohou být při zvládání akné velmi užitečná. Jednoduchým tipem, který vám pomůže najít správnou rovnováhu ve stravě, je zapisovat si, co jíte a jak se vaše akné vyvíjí. Bývá to neocenitelným nástrojem pro hledání souvislostí mezi příčinou a následkem a pro co nejlepší úpravu stravy.

Dr. Marco Ambonati, dermatolog

Zpět na začátek