AD_ACNE_WOMAN_LOOKING IN MIRROR_2021
Obsah

Suchá pleť a akné: co dělat?

Máte po léčbě akné suchou pleť? V případě těžkého akné je medikamentózní léčba skutečně nejlepším řešením, jak obnovit zdravou pleť a rozloučit se s pupínky. Není však bez vedlejších účinků. Nejčastěji se setkáváme s vysušováním kůže, které způsobuje největší potíže: kůže je velmi suchá a rty mohou být dokonce popraskané.
Co s tím? Měli byste léky vysadit, i když fungují dobře? Měli byste nahradit přípravky péče o pleť proti akné přípravky péče pro suchou pleť? A především, jak je možné mít suchou pleť, když je normálně mastná a náchylná k akné? 

 

Přiznejme si, že medikamentózní léčbu je nutno zvážit individuálně: bude záviset na typu akné, jeho závažnosti, ale také na vašem věku a vašem celkovém zdravotním stavu. Proto je nezbytná konzultace s lékařem, aby se vám dostalo individuální posouzení. Mezi možnými způsoby léčby může dermatolog zvážit 

  • krémy aplikované přímo na kůži (např. retinoidy nebo benzoylperoxid). Tyto krémy zabraňují množení bakterií a pomáhají regulovat tvorbu kožního mazu.
  • Nebo perorálně podávané léky (např. deriváty vitaminu A, jako je izotretinoin). Ty přímo působí na snížení sekrece kožního mazu. 

V důsledku vysušujícího účinku těchto léčiv na pokožku se pak mohou objevit nepříjemné pocity (v menší či větší míře v závislosti na konkrétní osobě): ve většině případů je pociťována suchá nebo dokonce velmi suchá pokožka, někdy s mravenčením. V takovém případě s vámi dermatolog zváží několik řešení, například: 

  • větší časový odstup mezi jednotlivými aplikacemi,
  • snížení dávky a prodloužení léčby na delší dobu.
  • Perorální léčbu by mělo především doprovázet každodenní používání jemných čisticích přípravků (pěnivý gel, pleťová voda nebo micelární voda) a kompenzačních hydratačních pleťových krémů, které poskytují suché pleti skutečný komfort.

Pokud vám dermatolog navrhne farmakologickou léčbu, neváhejte se zeptat na vše, co vás zajímá. Naštěstí je hlavním účelem těchto léků zlepšit stav vašeho akné: mají více výhod než nevýhod! 

AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Při užívání léků proti akné obecně dochází v důsledku suché pokožky k celkovému nepohodlí. Balzám na rty, tělový krém... Neváhejte kůži vydatně hydratovat, aby získala pružnost a komfort. Zvažte použití kompenzačních pleťových přípravků, které jsou speciálně vyvinuty pro výživu pleti se sklonem k akné pod medikamentózní léčbu.

Dr. Marco Ambonati, dermatolog

Medikamentózní léčba sice způsobí, že pupínky zmizí, a pomůže vám vyčistit pleť, ale někdy může způsobit i nepříjemné vedlejší účinky: suchou pokožku, která způsobuje intenzivní pnutí nebo suché apopraskané rty.
Chcete-li pokračovat v léčbě akné za co nejlepších podmínek, začněte správnými návyky!

 

Denně si čistěte pleť 

  • Začněte jemným odličovacím přípravkem: micelární vodou nebo odličovačem vhodným pro pleť se sklonem k akné, který odstraní nečistoty z pleti, aniž by ji poškodil. Ti, kdo dávají přednost oplachování, mohou zvolit jemný čisticí přípravek na obličej, například pěnivý gel vhodný pro tento typ citlivé pleti. Několik minut pravidelné péče každé ráno a večer dlouhodobě pomáhá! 
  • Jakmile pleť zbavíte nečistot, bude moct opět dýchat a následně aplikovaná péče jí přinese větší účinek.

 

Hydratujte pokožku do hloubky 

Toto je druhý zásadní krok vaší pravidelné péče: 

  • Aplikujte kompenzační přípravek, abyste obnovili rovnováhu suché a citlivé pokožky a obnovili příjemný pocit a pružnost. 
  • Vybírejte si krémy s výživnou, ale nemastnou texturou, které zanechávají jemný ochranný film bez mastného nebo lepkavého povrchu. 
  • V tomto období by se také měly používat hydratační masky: jednou až dvakrát týdně naneste silnou vrstvu a nechte několik minut působit.

 

Používejte balzám na rty 

Zvláštní pozornost je třeba věnovat také pokožce rtů. V případě medikamentózní léčby akné se nepříjemné pocity suché pokožky velmi rychle projeví na rtech, což může vést k popraskání, prasklinám a pocitům pálení. Chcete-li zklidnit, vyživit a chránit své velmi suché rty, rychle se naučte používat regenerační balzám na rty. Nanášejte ho během dne tak často, jak je jen třeba.

Chraňte svou pokožku před sluncem 

Sluneční UV záření působí po celý rok i během oblačnosti. Svým škodlivým působením může slunce podporovat vznik pupínků a hnědých pigmentových skvrn! Každý den používejte ochranný zmatňující opalovací krém SPF 50+ vhodný pro aknózní pleť a v případě rizika nadměrného vystavení se slunečnímu záření jej během dne nanášejte znovu. 

Používejte pouze šetrné přípravky

Nepoužívejte agresivní produkty péče o pleť, které budou k vaší pleti nešetrné. Zároveň příliš často při mytí „nedrhněte“ vaši pokožku, jelikož ji to oslabuje. Vyberte si produkty, které respektují suchou a křehkou pleť se sklonem k akné. Během péče se vyvarujte příliš agresivních peelingů, protože mohou pokožku ještě více vysušit a dále oslabit kožní bariéru. Totéž platí pro čisticí masky, které neodpovídají potřebám pleti.

Správná péče o pokožku

Nový
Čistící pěnivý gel

BIOLOGY AC Čistící pěnivý gel

Čistí - Redukuje nadbytečný kožní maz - Uvolňuje póry

Nový
Hydratační kompenzační krém, ultra-zklidňující

BIOLOGY AC HYDRA Hydratační kompenzační krém, ultra-zklidňující

Zklidňuje - Hydratuje - Kompenzuje následky vysušující léčby

Reparační CICA-Balzám na rty

DERMALIBOUR+ Reparační CICA-Balzám na rty

Již rok trpím těžkým akné. Na radu svého dermatologa jsem upravila svou každodenní péči o pleť.Nyní, když užívám léky, používám denně také kompenzační krém, abych zabránila přílišnému vysušování pleti. Opravdu mi to pomáhá.

Julie, 18 let

Suchá pleť je citlivější na vnější vlivy. Suchá pokožka souvisí s narušenou kožní bariérou. Pokožka pak neadekvátně reaguje na vnější vlivy: výkyvy teplot, znečištění ovzduší, stres, nevhodnou kosmetickou péči atd. V souvislosti s tím může dojít k zánětu a následně se mohou objevit pupínky.

Hydratace suché pleti se sklonem k akné vyžaduje každodenní aplikaci přípravku péče o pleť speciálně určeného pro pleť se sklonem k akné, a to po vyčištění pleti přípravkem vhodným rovněž pro pleť se sklonem k akné. V případě vysušujících léčiv jsou vhodnější některé přípravky jako například kompenzační hydratační krémy.

 

  AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Máte akné?

Naše rady pro pleť se sklonem k akné

Zpět na začátek