AD_ACNE_WOMAN-LOOKING-IN-MIRROR_LARGE_2021
Obsah

Akné u dospělých žen. Je třeba ho pochopit!

Akné, které je považováno za kožní problém dospívajících, se však může v závislosti na případu vyskytnout nebo znovu objevit i v dospělosti. Toto pozdní vzplanutí pupínků, ať už jste ho zažili dříve, nebo ne, je obvykle velmi nepříjemné, protože ho vůbec nečekáte!
Nepropadejte panice a neztrácejte čas tím, že si budete zahrávat se svou myslí (a pokožkou!).Věnujte naopak trochu času tomu, abyste pochopili, co se s vámi děje! 

Co je to akné dospělých? 

Akné u dospělých žen se vyznačuje převážně zánětlivým akné, tj. přítomností červených, více či méně hlubokých, často bolestivých pupínků soustředěných na tvářích, bradě, čelisti nebo krku, na tzv. „U“ zóně. Na kůži zanechávají větší stopy, protože kůže má později menší schopnost regenerace.

Navíc pokud pupínky mačkáte, tento typ akné může vést ke vzniku nevzhledných jizviček. Mačkání pupínků často ulevuje od nepříjemných pocitů, ale když pak vidíte, v jakém stavu je vaše pleť, často se cítíte ještě hůře. 

Akné u dospělých v číslech

80 %

akné u dospělých přetrvává¹

3/4

případů akné u dospělých se vyskytuje u žen²

¹ Poli F, Dreno B, Verschoore M. An epidemiological study of acne in female adults: results of a survey conducted in France. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2001 Nov;15(6):541-5. doi: 10.1046/j.1468-3083.2001.00357.x. PMID: 11843213. 

² https://dermatology.ca/fr/patients-et-grand-public/peau/acne/

Jaký je rozdíl mezi akné u dospělých a u dospívajících?

Ve většině případů akné u dospělých navazuje na akné v dospívání: jedná se o tzv. perzistentní akné. U ostatních může akné začít až v dospělosti: jedná se o tzv. pozdní akné. Věk je tedy zřejmým rozlišovacím faktorem. U dospělých převládá typ zánětlivý, s přítomností červených pupínků (papul) a bílých pupínků (pustul).

Co způsobuje akné u dospělých? 

I když některé „špatné“ kosmetické návyky mohou vést k akné v dospělosti (příliš silný make-up, komedogenní make-up, nesprávné odličování atd.), je to především hormonální nerovnováha, která akné způsobuje. Tento jev mohou zvýraznit některé vnější faktory. Nejjednodušší je navštívit odborníka, který zjistí, co je příčinou akné, a najde nejvhodnější léčbu akné. 

Kdy se akné u dospělých zastaví? 

Akné dospělých (pozdní akné) ustane, jakmile se upraví hormonální nerovnováha. Počáteční nerovnováhu lze vysvětlit několika příčinami: menstruace (menstruační cykly, těhotenství, menopauza), nemoc (porucha štítné žlázy atd.), léčba léky, antikoncepce, životní styl (stres, nevyvážená strava, nedostatek spánku, fyzická aktivita) atd. Neváhejte se proto poradit s odborníkem, abyste mohli léčit akné individuálně.

Nejúčinnější řešení jsou ta, která řeší příčiny akné u dospělých. Víte, který typ akné vás trápí?

Poraďte se s odborníkem!

V první řadě je třeba navštívit odborníka a svěřit se mu se svými obavami, nejste sami v tom sami. Navrhne vám léčbu akné vhodnou pro dospělé. 

Na základě této diagnózy lze prozkoumat vaši hormonální situaci. Obvykle se provádějí různé biologické testy. Po tomto hormonálním posouzení lze navrhnout léčbu a správný postup pro léčbu akné u dospělých. 

Pečujte o svou pleť ráno i večer!

Pleť se sklonem k akné není v rovnováze, a proto je ze své podstaty citlivá. A některé přípravky, které jsou jistě účinné, ale vysušují, mohou křehkost kožní bariéry ještě prohloubit. Jakmile se tedy objeví první pupínky, věnujte jim zvýšenou pozornost a nevynechávejte důkladné čištění pleti! Za tímto účelem:

  • Každý den si pleť čistěte micelární vodou nebo jemným čisticím gelem, speciálně vyvinutým pro pleť se sklonem k akné, abyste ji zbavili nečistot, které ucpávají póry a brání pleti dýchat. Mezi nečistoty, které brání pleti dýchat patří přebytečný kožní maz, ale také make-up, prach, částečky znečištění z ovzduší atd.
  • Na závěr na pleť naneste pečující přípravky speciálně navržené pro ženy se sklonem k akné. Volte ty, které jsou nekomedogenní, pomáhají redukovat stopy po akné a jsou vhodné také jako báze pod make-up.

Pleť se sklonem k akné: ano, make-up můžete používat, ale ne jen tak ledajaký.

Make-up je ideální způsob, jak zakrýt nepříjemné pupínky. Buďte však opatrná, kosmetiku vybírejte pečlivě a rozhodně musí být nekomedogenní (aby neucpávala póry). 

V případě akné dospělých je lepší používat nemastný, ochranný, zmatňující tónovaný hydratační krém, spíše než podkladový krém v kombinaci se sypkým pudrem, který ještě více ucpává póry. Neváhejte se podívat na lékárenské značky, které nabízejí specifické produkty.

Nezapomeňte se večer co nejpečlivěji odlíčit! Totéž platí i pro kosmetické pomůcky: štětce, houbičky atd. Jednou týdně je vyčistěte mýdlovou vodou a je to!

Nezáleží na tom, kolik vám je let. Je naprosto normální, že nechcete mít pupínky. Já jsem je chtěla zakrýt make-upem, ale nestačilo to. Nyní podstupuji léčbu akné dospělých, která bude trvat déle než 3 měsíce, a také jsem situaci řešila s psychologem. Upřímně řečeno, neváhejte a navštivte odborníka, správnou léčbou se dá problém snadno zmírnit!

Florence, 32 let

Chraňte se před sluncem, jak je to jen možné 

Pravděpodobně jste už slyšeli, že slunce má super schopnost zlepšovat akné dospělých nebo dokonce náctiletých... Je to pravda! Tento jev je však způsoben pouze tím, že kůže při vystavení UV záření zesiluje. Pupínky akné tedy stále existují, jen jsou hlouběji pod kůží. 

A když slunce přestane působit, pupínky se po dokončení obnovy buněk v kůži opět objeví: jedná se o bumerangový efekt. 

Nejlepší radou je nezapomenout se ráno namazat hydratačním krémem a v případě expozici slunečnímu záření přidat opalovací krém s ochranným faktorem SPF 50+, abyste předešli riziku vzniku pigmentových skvrn. Volte opalovací krémy přizpůsobené pleti se sklonem k akné, protože jejich výhodou je, že obsahují aktivní složky regulující tvorbu kožního mazu s optimálním zmatňujícím účinkem.

Správná péče o pokožku

PROTECT AC Zmatňující fluid SPF 50+ na obličej

PROTECT AC PROTECT AC Zmatňující fluid SPF 50+ na obličej

Chrání

Nový
Fluid proti nedokonalostem pleti

BIOLOGY AC PERFECT Fluid proti nedokonalostem pleti

Vyhlazuje - Zmatňuje - Redukuje nedokonalosti

Nový
Čistící pěnivý gel

BIOLOGY AC Čistící pěnivý gel

Čistí - Redukuje nadbytečný kožní maz - Uvolňuje póry

AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Stejně jako u všech typů akné je důležitá správná hygiena obličeje. Toto jednoduché každodenní opatření pomáhá omezit výskyt velkých pupínků, které mohou poznamenat pleť stopami po akné. V případě akné u dospělých se také pravidelně setkávám s tím, že svůj podíl viny nese také stres. Vedle léčby akné bude účinnějším prostředkem také řešení zdroje tohoto stresu.

Dr. Marco Ambonati, dermatolog

Mluvit o něm a najít vhodný způsob péče 

Přijmout akné v dospělosti není snadné. Může to být lékárník, dermatolog a/nebo psycholog, rodina nebo i přátelé, obklopte se těmi správnými lidmi, abyste tuto fázi zvládli. A hlavně o akné mluvte! To vám pomůže vnímat ho jako menší drama a vyhledat si správnou podporu, například léčbu akné, ale také zklidnění u zdroje úzkosti. 

Řešení jsou k dispozici, takže ušetřete čas a začněte bojovat proti akné u dospělých!

Měli byste vědět, že čisticí a pleťové přípravky začleněné do speciální pravidelné péče o akné u dospělých již samy o sobě mohou stačit ke zmírnění dočasného výskytu pupínků akné, ale pokud problém přetrvává, neváhejte se objednat k dermatologovi, který vám předepíše vhodnou léčbu.

Akné u dospělých: souvislost s moderní stravou? 

Kůže často odráží to, co jíme: věta, která si zaslouží pozornost.

Jak víte, vnější vrstva naší kůže, pokožka, se obnovuje každý měsíc. K tomu potřebujete kvalitní tuky, bílkoviny a sacharidy! Potrava je schopna vše zajistit každý den: po strávení se prostřednictvím krevního oběhu všechny tyto „stavební kameny“ dostanou do kůže na úroveň škáry.

Jak si tedy vybrat ty správné potraviny pro krásnou pleť? Existuje dieta pro boj proti akné? Jaké každodenní návyky si osvojit, abyste se stravovali zdravě? 

Seznamte se s našimi tipy, jak kombinovat stravu a akné.

  AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Detailně o akné

Seznamte se s našimi tipy
 

Zpět na začátek