AD_SOLAR-WOMAN-ON-THE-SAND_LARGE_2022
Obsah

Akné a slunce: jak na to správně?

Slunce! Znáte to potěšení, když po delší době vysvitne slunce?
Náš první dojem je, že nám slunce prospívá a pomáhá k mizení pupínků..
Ale jak je to doopravdy? Jdou slunce a akné dohromady? Jak zvládnout expozici slunečnímu záření, když máte akné? Je třeba přijmout nějaká preventivní opatření, dodržovat osvědčené postupy? Existují nějaké speciální rady při užívání léků na akné? Pokud ano, jaké a proč?
Naši odborníci se vyjadřují!
 

Odpověď zní: „Obojí!“
Slunce je především spojenec a dalo by se říci že dokonce nepostradatelný spojenec pro udržení našeho zdraví: 

  • Naše kůže syntetizuje vitamin D pouze za přítomnosti UV záření. Tento vitamin se podílí na řadě reakcí v těle, včetně regulace tvorby kožního mazu. Zabraňuje přílišnému maštění pleti a ucpávání pórů. Díky svému protizánětlivému účinku také zabraňuje množení bakterií na pokožce. 
  • Slunce nám také pomáhá regulovat hladinu melatoninu, hormonu, který zajišťuje kvalitní spánek. 

Ale stejně jako všechny dobré věci se i slunce může rychle stát nepřítelem, pokud ho neužíváte s mírou nebo pokud si při pobytu na slunci pečlivě nechráníte pokožku:

  • Zvyšuje totiž také produkci kožního mazu a může tak zhoršit akné.
  • Způsobuje zesílení vrchní vrstvy kůže, což přispívá k tvorbě pupínků akné v podobě mikrocyst pod kůží a zánětlivých červených nebo bílých pupínků. 
  • Může způsobit, že se po jizvách po akné objeví hnědé skvrny.
  • Má tendenci urychlovat stárnutí pleti.

Proto je třeba o pleť správně pečovat, abyste ze slunce čerpali pouze jeho výhody.

Bumerangový efekt je známý mechanismus mizení pupínků pod vlivem UV záření a jejich náhlého a zvýšeného výskytu na konci léta! Proč k tomu dochází? Pokožka zesílí, aby se bránila proti UV záření, takže pupínky akné zůstávají „uzamčené“ pod kůží a pokožka vypadá hezky a hladce. Ve skutečnosti se však hromadí kožní maz a odumřelé buňky. Když se pleť po létě opět ztenčí, pupínky se mohou objevit znovu.

Abyste tomu předešli, je nutné jednat s dostatečným předstihem a hromadění pupínků pod kůží zabránit:

  1. Zvolte nekomedogenní zmatňující opalovací krém vhodný pro pleť se sklonem k akné. Vyberte ochranný faktor SPF 50+, ideálně s nemastnou texturou, abyste neměli pocit mastného povrchu.
  2. Ráno a večer si pleť vyčistěte, abyste zabránili hromadění nečistot a zbytků opalovacího krému.
  3. Nezapomeňte také jednou týdně provést velmi jemný peeling, abyste odstranili odumřelé buňky a usnadnili obnovu pleti.
  4. Nakonec nešetřete hydratací: v létě, když je horko, nezapomeňte pít hodně vody a ráno a večer naneste na pleť se sklonem k akné pořádnou vrstvu hydratačního krému proti nedokonalostem.Teprve poté použijte ochranu proti slunci.

Jak již bylo zmíněno, slunce je pro naši pokožku užitečné a velmi prospěšné, ale pouze v případě, že se na pobyt na slunci dobře připravíme! V praxi to znamená naučit se správné návyky a osvojit si je, aby se staly životním stylem: zde jsou 4 základní návyky, které si musíte okamžitě osvojit!

Zákaz vycházení

Slunečnímu záření se vystavujte během roku postupně a pravidelně, to již od prvních jarních paprsků. Stanovte si zákaz vycházení. Tzn. že čas a délka pobytu na slunci se bude řídit silou slunce. Slunce pro nás může být jak přínosem, tak i hrozbou. Chcete-li nachytat prospěšné sluneční paprsky, začněte s expozicí dopoledne před 11. hodinou a poté až v pozdním odpoledni po 16:30 hod.

Nevycházejte ven bez použití ochranného faktoru 50+.

Abyste se vyhnuli spálení sluncem a předčasnému stárnutí pleti, je nutné používat krém s ochranným faktorem SPF 50+. To platí pro všechny typy pleti a  obzvlášť pro pleť se sklonem k akné. Dlouhá expozice na slunci stav akné zhoršuje. V případě náhlého vystavení se slunci, nebo vystavení se v nevhodnou dobu chraňte před přímým sluncem alespoň obličej. Kromě použití opalovacího krému je také doporučeno nosit pokrývku hlavy. Je důležité si uvědomit, že opalovací krém nenahrazuje specifickou péči proti akné. Opalovací krém by se měl aplikovat až po obvyklé péči o pleť.
Věnujte pozornost své pokožce, pokud užíváte léky: některé léky jsou fotosenzitivní, což znamená, že způsobují přecitlivělost pokožky na slunce.

Pravidelně pijte vodu 

Náš organismus potřebuje ke svému fungování vodu po celý rok a ještě více v horkých letních měsících. Nezapomínejte pravidelně pít vodu. Pokud vám dělá potíže pít vodu samotnou, zkuste si ji přirozeně ochutit kousky ovoce či aromatickými rostlinami, jako je máta, rozmarýn, tymián atd. Je to také skvělá záminka ke koupi krásné láhve na vodu, kterou si budete rádi brát všude s sebou! 

Doplňte antioxidanty, abyste chránili svou pleť

Pomozte své aknózní pleti připravit se na slunce a zároveň přirozeně zvyšte její ochranu tím, že jí dodáte antioxidanty: různé druhy ovoce a zelenina se o to účinně postarají. 
 

Slunce svítí a my si ho chceme užít, ale co dělat, když už máme jizvy po akné? Jak se vyhnout zvýraznění skvrn, když slunce pálí? Bude ochrana SPF 50+ dostatečná? Nebo je lepší, se expozici na slunci úplně vyhnout? Zde je několik prvních tipů... 

Vliv slunce na jizvy po akné 

Pokud se vám hojí pupínky akné, nevystavujte se slunci, dokud kůže nedokončí svou přirozenou obnovu. Je to proto, že kůže je v tomto období tenčí, a proto mnohem citlivější na škodlivé účinky UV záření.
Vystavením jizvy po akné na slunci se mohou poškodit kožní vlákna a způsobit vznik hnědých skvrn. 

Pomoc při hojení již od začátku

Během hojení, obzvlášť pokud je velmi čerstvé, je nejlepší se zcela vyhnout pobytu na slunci. Pokud je to možné, zakryjte si obličej kloboukem, čepicí, šátkem apod., aby se kůže mohla řádně zahojit.

Následná ochrana jizev

Zvolte přípravek, který je zároveň ochranou proti slunečnímu záření i proti jizvám.Takový přípravek pomůže postupnému zmenšení jizvy, obnově pokožky a především zabrání riziku vzniku sekundární pigmentace. Nezapomeňte! Když je kůže ve stresu, začne produkovat nadbytek ochranného pigmentu, známého melaninu, který je zodpovědný za velmi nevzhledné hnědé skvrny.

„Akné mám už od puberty. Brzy jsem si všimla, že když jsem byla v létě na slunci, neměla jsem jediný pupínek! To byl sen. Ale na konci léta se všechny pupínky akné najednou objevily. Teď už vím, že jediným způsobem, jak setomuto náhlému zhoršení stavu akné vyhnout, je nezbytné se před každým pobytem na slunci chránit ochranným faktorem SPF 50+. Vždy si vybírám krémy vhodné pro pleť se sklonem k akné, protože jsou zmatňující a jejich textura je mnohem příjemnější na dotek! “

Léa, 16 let
AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Slunce je falešným přítelem aknózní pleti. Jakmile si to uvědomíte, je nutné přijmout veškerá nezbytná opatření, abyste se vyhnuli slunci i akné. Opalovací krém s vysokým ochranným faktorem SPF 50+ je nezbytný, zejména pokud užíváte léky, protože většina z nich zvyšuje citlivost pokožky na slunce. Pokud máte jizvy po akné, je vhodné se co nejvíce vyhýbat slunečnímu záření.

Dr. Marco Ambonati, dermatolog

- Dobu expozice udržujte krátkou a v době, kdy slunce není příliš agresivní.
- Chraňte pokožku opalovacím krémem s ochranným faktorem SPF 50+, abyste předešli reaktivnímu propuknutí akné.
- Pokud používáte make-up, vybírejte si produkty s ochrannými filtry.
- Nezapomeňte si ráno a večer obličej dobře vyčistit a hydratovat.

Slunce může na kůži způsobit výskyt pupínků:
- V případě alergické reakce na partiích nejvíce vystavených slunci (letní dermatitida).
- V případě aknózní pleti: návrat akné na konci léta
- V případě oparů
- V případě fotosenzibilizace způsobené léky nebo používáním nevhodné kosmetiky.

U některých lidí s akné dochází v létě ke zmírnění výskytu pupínků. Co je příčinou? Expozice na slunci způsobuje zesílení pokožky, což uzamyká pupínky pod kůží. Po létě, když se pokožka opět ztenčí, se pupínky objeví často ještě v horším stavu, protože se pod kůží nadále hromadil kožní maz. 

Výskytu akné lze předejít co největším omezením zhoršujících faktorů:
- Čistěte si pleť přípravky určenými pro pleť se sklonem k akné a vyhněte se obávané kombinaci akné a slunce.
- Důkladně si čistěte ruce a nehty atd.
- Dotýkejte se obličeje co nejméně, nemačkejte si pupínky.
- Pravidelně čistěte kosmetické náčiní, štětce apod., které přichází do přímého kontaktu s pokožkou.
- Denně hydratujte pleť, pijte vodu.
- Přehodnoťte svůj životní styl (strava, spánek, stres, fyzická aktivita).
 

AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Detailně o kůži: Jak lépe porozumět akné 

Naše rady týkající se pravidelné péče a stravy

Zpět na začátek