AD_MANNEQUINS_FEMME-BRUNE-REGARD-VERS-LE-BAS_2021
Obsah

Jak zklidnit začervenání pleti způsobené rosaceou?

Máte zarudlou pokožku na nose, tvářích a bradě? Máte skvrny, malé otoky (neboli edémy) a fleky? Možná váš obličej trpí rosaceou (známou také jako kuperóza). I když je to kvůli viditelnosti těžké, měli byste vědět, že v tom nejste sami a že existují řešení, jak tyto příznaky zklidnit a zmírnit. Co způsobuje rosaceu? Jaké krémy nebo přípravky proti začervenání účinně zklidňují a způsobují, že příznaky rosacey zmizí? Naši odborníci se s vámi podělí o všechny klíčové informace, které potřebujete ke srovnání vaší pleti. 

Co je to růžovka v obličeji?

Přehled základních informací:

 • To, co vidíme, i sami cítíme: dočasné začervenání na lícních kostech doprovázené lokálními návaly horka, červené skvrny na obličeji, které po stisknutí zmizí (erytém), pupínky (tzv. papulo-pustuly), rozšíření drobných povrchových cév a někdy i otoky v určitých oblastech kůže (edém). Tyto různé příznaky vedou k viditelným známkám rosacey (kůže je zarudlá, s pupínky) a nepříjemným pocitům: mravenčení nebo dokonce pálení. 
 • Co se děje: rosacea je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které postihuje drobné cévy. Projevuje se „vzplanutím" (tj. periodickými, intenzivnějšími epizodami). Objevuje se ve středu pleti (nos, brada, tváře). Rosacea vzniká, když pokožka přestane správně plnit svou ochrannou funkci, stane se propustnou a je deydratovaná: imunitní systém přestane správně fungovat a vytvoří se zánět. To způsobuje rozšíření cév, což má za následek začervenání povrchu kůže. 
   
 • Odkud pochází: příčinou rosacey mohou být genetické faktory (zděděné po rodičích), například světlá pleť a světlé oči, nebo faktory prostředí (teplotní výkyvy, slunce). Může být také způsobena abnormální reakcí mikrocév na teplo nebo jiné spouštěče (kořeněná jídla, horké nápoje, alkohol, kouření). Příčinou může být i nadměrný výskyt roztočů, kteří se přirozeně vyskytují obličeji (Demodex).

„Rosacea na obličeji se mi objevila krátce před třicátými narozeninami, tedy v mladém věku. Začalo to začervenáním a pocitem horka na tvářích. Jakmile je horko nebo zima, zhorší se to. Časem jsem si tedy osvojila „dobré" návyky: Chráním svou pleť tím, že na obličej používám krémy proti rosacee a zklidňující pečující přípravky.“

Sonia, 45 let.

Rosacea: čísla, která je dobré znát

60 %

postižených jsou ženy

30 let

věk, kdy se růžovka objevuje nejčastěji

45 milionů

postižených lidí po celém světě

Rosacea: citlivá pleť na denní bázi. Célia Bourdier, Farmaceutické vědy 2017. dumas-01676601​ “kuperóza a rosacea”. [internet] dermato-info.fr Dr Fabienne Trouche

AD_WEBSITE_EXPERT-DOSSIER_DERMATO_M-AMBONATI_2021

Poznámky odborníka

Chcete-li omezit příznaky rosacey (pocity horka, rozšíření cév, začervenání), volte kosmetiku bez parfemace, bez alkoholu (ve složení se uvádí ALCOHOL DENAT) a výrobky, které jsou nekomedogenní.

Dr. Marco Ambonati, dermatolog

Chcete-li zklidnit začervenání způsobené rosaceou a omezit její viditelné projevy, začněte pečovat o pleť kombinací čištění, hydratace a aplikace jednoho nebo více produktů speciálně přizpůsobených pleti se sklonem k rosacee.
Co byste měli dělat pro zklidnění začervenání pleti? Jaké účinné přípravky a krémy pro péči o pleť byste měli volit? Řekneme vám všechno. 

Co dělat

 • Chcete-li omezit začervenání pleti způsobené rosaceou, musíte nejprve používat přípravky péče o pleť, které vaši pleť zklidní, aniž by ji dráždily. Ujistěte se, že je vaše pleť dobře hydratovaná. To samozřejmě zahrnuje produkty péče o pleť, které použijete, ale nezapomínejte ani na dostatečný přísun vody během dne. 
 • Ke zdravé pleti přispívá také zdravý životní styl. Dbejte na pohyb (nevystavujte se slunečním paprskům ani extrémnímu chladu), pravidelně spěte a odpočívejte a jezte zdravou a vyváženou stravu, která obsahuje vitamíny, jež jsou pro pleť vynikající.

Čemu se vyhnout 

 • Snažte se vyhýbat faktorům, které podle vašich pocitů vaší pleť dráždí. 
 • Rozhodně omezte konzumaci alkoholu, kávy a kořeněných jídel, protože tyto faktory podporují rozšíření cév. Naopak vhodnější jsou potraviny, které působí protizánětlivě a jsou bohaté na dobré mastné kyseliny, např. ovoce, zelenina, tučné ryby (losos, sardinky atd.).

Jak správně vyčistit pleť a odstranit make-up z pleti se sklonem k rosacee?

 • Začněte tím, že si vyberete čisticí a odličovací přípravek přizpůsobený vaší obzvláště citlivé pleti se sklonem k rosacee. Ať už se líčíte nebo ne, čištění (nebo odstranění make-upu) je prvním krokem v kosmetické rutině, která chrání a hydratuje vaši pleť a snižuje začervenání, skvrny a pupínky, stejně jako pocity horka, mravenčení a pnutí.
 • Ráno a večer si jemně očistěte obličej a krk čisticím přípravkem – odličovacím mlékem, gelem, micelární vodou... je to na vás. Pokud zvolíte odličovací mléko, nanášejte ho konečky prstů lehkými krouživými masážními pohyby nebo vatovým tamponem. Tento způsob odlíčení respektuje pokožku a umožňuje její zklidnění, aniž by ji napínalo. Poté odličovací mléko opatrně odstraňte vatovým tamponem.
 • Pokud jste spíše příznivci micelární vody, naneste ji na obličej, oči a rty pomocí vatového tamponu.
   

Jak ošetřit pleť, abyste zmírnili začervenání způsobené růžovkou? 

 • Ráno a večer: Použijte krém proti rosacee, který vaši pleť zklidní, ošetří lokální začervenání a omezí výskyt malých cévek. Naneste malé množství krému na konečky prstů a jemně jej naneste na obličej. Vklepejte jej do kůže v místech, která jsou zarudlá a horká, zejména na tvářích a nose, a v případě potřeby i na bradě. Vyvarujte se krouživých pohybů, které jsou často příliš silné a mají tendenci začervenání podpořit.

PLEŤ SE SKLONEM K ROSACEE

BIOLOGY AR

Dermatologická péče PROTI ZAČERVENÁNÍ

Tento dermatologický pečující přípravek s BIO certifikací snižuje začervenání pleti a intenzitu návalů horka a pleť se sklonem k rosacee hydratuje a zklidňuje.

Zjistěte více
BIOLOGY AR

  AD_WEBSITE_PICTO_BLOC-PUSH-ARTICLE_2021

Zjistěte více

Další informace o pokožce se sklonem k začervenání

 

 • Zklidnění pleti, máte-li reaktivní pleť 
   
 • Zklidnění začervenání pleti po laserovém ošetření
Zpět na začátek